Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 15.02.2012

ACTA: "wątpliwości niech rozstrzygnie Trybunał"

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding poparła pomysł skierowania umowy międzyrządowej ACTA do Trybunału Sprawiedliwości i zbadania go pod kątem zgodności z unijnym prawem.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w StrasburguEuropejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgufot. curia.europa.eu

O poradę prawną zamierza prosić sędziów z Luksemburga europoseł David Martin, który ma przygotować raport w sprawie umowy ACTA. To będzie kluczowy dokument podpowiadający europosłom, czy zaakceptować umowę czy też ją odrzucić.

Komisarz odpowiedzialna za sprawiedliwość i prawa podstawowe, która wcześniej nie zabierała głosu w dyskusji, teraz napisała w oświadczeniu, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości, że umowa ACTA nie może ograniczać wolności słowa i służyć do inwigilowania internautów. Podkreśliła, że choć ACTA nie wprowadza dodatkowych reguł w porównaniu z obecnym porządkiem prawnym w Europie i nie nakłada dodatkowych obowiązków na Unię, to zrozumiałe są obawy wielu osób związane z wdrażaniem umowy.

ACTA została już podpisana przez 22 kraje członkowskie, ale by weszła ona w życie, musi być jeszcze zaakceptowana przez Parlament Europejski, co ma nastąpić w połowie roku, a także ratyfikowana we wszystkich unijnych państwach.

IAR, agkm

ZOBACZ GALERIĘ DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>