Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 17.02.2012

Nie dla ACTA. List Tuska do europosłów

Premier zaproponował przywódcom partii Europejskiej Partii Ludowej - frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należy PO - odrzucenie porozumienia ACTA.
Donald TuskDonald TuskKPRM

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Napisał w tej sprawie list do szefów partii zrzeszonych w EPP. W piśmie, do którego dotarła IAR czytamy między innymi, że należy głęboko przemyśleć ratyfikowanie ACTA.

- Tysiące osób w całej Europie wyrażało w ostatnich dniach swój sprzeciw wobec treści i sposobu prowadzenia negocjacji umowy. Budzi ona także wiele wątpliwości w kręgach eksperckich i niepokój różnych środowisk politycznych. Wedle mojej wiedzy jest to pierwszy przypadek, kiedy międzynarodowa handlowa wywołała tak wielkie kontrowersje - czytamy w liście.

Zdaniem Donalda Tuska, przywódcy największego ugrupowania politycznego w Europie powinni głęboko przemyśleć zaistniałe zjawisko. Szef Platformy Obywatelskiej zwraca uwagę, że pojawiły się obawy związane cenzurą i ograniczaniem wolności wypowiedzi, naruszaniem prywatności oraz utrudnieniami w dostępie do dóbr kultury. - Nie możemy tych obaw zignorować - napisał Tusk.

W ocenie szefa polskiego rządu, należałoby wykorzystać tę okazję do ożywienia paneuropejskiej debaty z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. Debata - czytamy w liście - nie powinna ograniczać się do analizy poszczególnych przepisów ACTA, ale winna mieć znacznie szerszy zakres, obejmujący wszystkie aspekty związane z zagadnieniem praw własności intelektualnej.

Czytaj TREŚĆ UMOWY ACTA>>>

- W moim przekonaniu, dopiero po dogłębnym rozważeniu powyższych kwestii możemy odpowiednio dokonać ponownej oceny ACTA - napisał Donald Tusk. Jak podkreślił, bez takiej oceny i głębszej refleksji eurodeputowani Europejskiej Partii Ludowej nie powinni ratyfikować umowy.

Zdaniem Tuska, EPP powinna stać na czele debaty o ACTA, która - co podkreślił - ma fundamentalne znaczenie dla dalszego dynamicznego rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Europie.

Przewodniczący PO zaapelował do szefów partii należących do EPP, by przyłączyli się do polskich wysiłków zmierzających do ożywienia dyskusji na ten temat. W jego opinii, najlepszym miejscem do tego jest Parlament Europejski, który ma silny mandat obywatelski.

- Powinniśmy pracować razem, aby ponownie ocenić nasze polityki w celu ustalenia sprawiedliwej równowagi pomiędzy ochroną słusznych interesów zarówno posiadaczy praw autorskich, jak i konsumentów (...) oraz wypracować system prawa własności intelektualnej, który odpowiada potrzebom gwałtownie zmieniającego się świata XXI wieku - napisał Donald Tusk.

IAR, aj