Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 28.02.2012

Bezcenne malowidła znalazły sie w internecie

Od dziś w internecie można oglądać unikalne w skali europejskiej malowidła ścienne, które zdobią cerkiew świętego Onufrego w Posadzie Rybotyckiej.
Malowidła z Posady RybotyckiejMalowidła z Posady Rybotyckiejfot.PAP/Paweł Kula

Digitalizację XV i XVI - wiecznych malowideł sakralnych oraz tak zwanych gmerków (znaków pozostawionych na ścianach świątyni przez pielgrzymów) dokonali specjaliści z Polskiego Bractwa Gutenberga.

Koordynator projektu digitalizacji Paweł Myszka wyjaśnia, że na uruchomionej dziś stronie będzie można dokładnie zobaczyć historyczne malowidła, których przez lata nikt nie oglądał. Na kilkuset fotografiach zostały uwiecznione malowidła, które znajdują się na wszystkich ścianach cerkwi.

Historyk sztuki Jarosław Giemza wyjaśnia, że odnalezione polichromie i gmerki mają nieocenioną wartość i są zabytkiem o niebywałym znaczeniu. Jak tłumaczy naukowiec, jest to jedyny, nie tylko w Polsce pełny zbiór malowideł ściennych, które powstały ponad 500 lat temu, a ich wartość porównywalna jest do malowideł wykonanych dla Jagiellonów, a które można oglądać na przykład na Wawelu.

Jarosław Giemza wyjaśnia, że te malowidła w pełni pokazują sztukę sakralną Kościoła Wschodniego. Są tam wizerunki Boga pośród niebiańskiej hierarchii czyli cherubinów i serafinów. Na przegrodzie ołtarzowej znajdują się przedstawienia Bogurodzicy oraz Chrystusa w otoczeniu Proroków i Apostołów. Są tam również namalowane Sobory Powszechne, Mistyczna Liturgia, Męka Pańska.

Zdjęcia zabytku można oglądać na stronach Posady Rybotyckiej lub na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Malowidła w dużej części przez wieki uległy zniszczeniu, jednak dzięki nowoczesnej technologii udało się w pełni zidentyfikować wszystkie przedstawienia malarskie. Obecnie zbierane są fundusze na rozpoczęcie prac konserwatorskich.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

IAR/mch