Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 29.02.2012

Protest związkowców przeciw reformie emerytur

W Sejmie pierwsze czytanie społecznego projektu zmian w emeryturach. Autor ustawy - OPZZ - zapowiada, że przed parlamentem demonstrować będzie kilka tysięcy osób.
Przewodniczący OPZZ Jan GuzPrzewodniczący OPZZ Jan Guzfot. PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR): koalicyjne rozmowy o reformie emerytur
Czytaj także

Kilka tysięcy związkowców z OPZZ ma demonstrować przed Sejmem przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego i reformy emerytur proponowanej przez rząd. Związkowcy chcą natomiast wprowadzenia społecznego projektu zmian w emeryturach, autorstwa OPZZ. W środę ma się odbyć jego ponowne pierwsze czytanie w Sejmie, ponieważ projekt OPZZ nie został rozpatrzony przez Sejm w poprzedniej kadencji.

Szef OPZZ Jan Guz powiedział dziennikarzom, że projekt społeczny pod którym zebrano ponad 400 tysięcy podpisów pozwała kobietom i mężczyznom starać się o przejście na emeryturę w szczególnych okolicznościach życiowych, po przepracowaniu określonej liczby lat. Dla kobiet byłoby to 35, a dla mężczyzn 40 lat pracy. Jan Guz powiedział, że w szczególnych sytuacjach jak utrata zdrowia, wypalenie zawodowe, czy - jak powiedział przewodniczący OPZZ - nastąpiły inne nadzwyczajne okoliczności; pracownik z dużym stażem pracy powinien mieć prawo skorzystać z możliwości przejścia na emeryturę, bo zgromadził wystarczająco dużo składek.

Pierwsze czytanie projektu odbędzie się w Sejmie o 14:00, ale już o 11:00 związkowcy mają zgromadzić się przed gmachem parlamentu. Przewodniczący OPZZ mówił, że napływa bardzo dużo sygnałów: listów i maili od ludzi, którzy są wzburzeni rządowymi propozycjami.

Jan Guz podkreślał, że związkowcy nie zaakceptują rządowej propozycji podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat w obecnej wersji. Tłumaczył, że w wielu krajach europejskich są stosowane rozwiązania łagodzące przedłużony okres pracy nawet, jeśli wiek emerytalny podwyższono. Przewodniczący OPZZ podał przykład Francji, Włoch, Słowacji, Czech i Niemiec jako krajów, gdzie wybrano korzystniejsze rozwiązania emerytalne niż proponuje rząd.

Tymczasem wieczorem na temat reformy emerytalnej wicepremier Waldemar Pawlak ma rozmawiać z klubem parlamentarnym PO. To kolejne konsultacje na temat podwyższenia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn w koalicji. 14 lutego na posiedzeniu klubu PSL był premier Donald Tusk, w poniedziałek na ten temat rozmawiały ścisłe kierownictwa obu partii.

IAR, agkm