Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 27.02.2012

System emerytalny wymaga zmian

Piotr Lewandowski (główny ekonomista Instytutu Badań Strukturalnych): Sam argument "pracując dłużej, otrzymasz wyższą emeryturę, więc pracuj dłużej" jest niewystarczający.
System emerytalny wymaga zmianGlow Images/East News

- Ludzie wolą wziąć mniej, a wcześniej niż odwlekać decyzję o podjęciu świadczenia na później, nawet jeśli ono będzie wyższe. Dlatego nikt w Europie nie zrezygnował z wieku emerytalnego - wyjaśnia Piotr Lewandowski, główny ekonomista Instytutu Badań Strukturalnych. Zdaniem eksperta rząd popełnił błąd na etapie "sprzedawania" reformy, rozpoczynając od argumentacji skupionej na korzyściach dla finansów publicznych. Na ostatnią chwilę zostawiając narrację, która dotyczy tego jak nasze emerytury będą się kształtować, jeśli będziemy pracować do 60. i 65. roku życia, a jak jeśli będziemy pracować dłużej. - Każdy dodatkowy rok pracy podniesie świadczenia emerytalne o ok. 10 proc., to wynika z dwóch czynników: dłużej odkładamy składki, ale i o rok dłużej "pracuje" kapitał, który już odłożyliśmy, po drugie – będziemy pobierali je krócej – tłumaczy gość Kuby Strzyczkowskiego.

PSL proponuje wcześniejszą emeryturę dla matek. - Należy się poważnie zastanowić nad podejmowaniem tych decyzji, żeby nie popełnić błędu. Zwracamy uwagę, że kobiet nie można traktować w ten sam sposób jak mężczyzn. Nie można o 7 lat wydłużyć okresu pracy dla kobiet. Mówimy jasno i stanowczo kobietom należy dać inne warunki. Zaproponowaliśmy, aby było to 3 lata za każde urodzone dziecko. Należy ulżyć kobietom, zróżnicować przejście na emeryturę w stosunku do mężczyzn - mówi Mieczysław Kasprzak, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. W ocenie polityka PSL porozumienie PO z SLD czy Ruchem Palikota wbrew koalicjantowi byłoby złym podejściem. - Uważam, że po tych wszystkich konsultacjach Platforma Obywatelska też dojdzie do wniosku, że trzeba złagodzić stanowisko, przyjąć bardziej ludzkie podejście w stosunku do kobiet - przekonuje gość Trójki.

Czy system emerytalny składający się z trzech filarów to model źle wymyślony i jak go zmieniać, dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw - 27 lutego 2012", w której wypowiadali się słuchacze i eksperci: Tadeusz Staniewski, sekretarz generalny Krajowej Partii Emerytów i Rencistów; Jerzy Mańka, wiceprezes Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego; Iwona Borchulska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.