Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 02.03.2012

"Obecna sytuacja mediów publicznych to wina Tuska"

Obywatelski projekt ustawy medialnej zostanie "wyrzucony do kosza" - uważa pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu Mediów Publicznych, Maciej Strzembosz.
Obecna sytuacja mediów publicznych to wina Tuskafot. Marzena Leśkiewicz

Podczas konferencji poświęconej publicznym nadawcom zdecydowanie też skrytykował ministra kultury, który - w jego przekonaniu - wbrew temu co mówi, nic nie zamierza zrobić w sprawie Polskiego Radia i TVP.

Maciej Strzembosz jest pewien, że gdyby gotowy od dawna projekt obywatelski miał być podstawą zapowiadanej ustawy medialnej, to może ona powstać prawie natychmiast, a nie do końca wakacji, jak zapowiedział Michał Boni.

- Z tego prosty wniosek, że naszą wyrzucą do kosza - stwierdził Strzembosz. Wypowiedź ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego, dotyczącą przeznaczenia pieniędzy bezpośrednio z budżetu dla wsparcia Telewizji Polskiej, nazwał "bredniami". Tym razem powołał się na prawo Unii Europejskiej zabraniającej takiej pomocy, jako zaburzającej rynek.

W świetle obowiązującego w Polsce prawa, Polskie Radio SA i TVP SA są spółkami prawa handlowego. W ocenie Macieja Strzembosza, obecna sytuacja mediów publicznych jest zawiniona przez premiera Donalda Tuska.

"Brak woli politycznej"

Uczestnik debaty Okrągłego Stołu, poświęconej mediom publicznym, przypomniał też słowa byłego szefa klubu parlamentarnego PO, Zbigniewa Chlebowskiego, który powiedział : "jak długo my rządzimy, nikt nie zostanie ukarany za to, że nie płaci abonamentu".

Maciej Strzembosz zapewnił, że cytuje dosłownie. Podkreślił, że do tej pory nikt tych słów nie odwołał, a rząd nic nie uczynił, by abonament uszczelnić.

- Nie ma woli politycznej u premiera. Niestety - podsumował. Maciej Strzembosz przewiduje, że teraz, nawet jeśli - jak to ujął - "minister Zdrojewski nie będzie kopał po kostkach" i minister Boni natychmiast przystąpi do ekspresowego pisania ustawy, to "w kilka dni" media publiczne doczekają się z rządu polecenia kolejnego ścięcia budżetu o 10%. Bo tylko tak się szybko łata dziury, a pieniędzy nie ma.

Konferencja "Modele mediów publicznych w Polsce i Europie" została zorganizowana w siedzibie Polskiego Radia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Uniwersytet w Oxfordzie. Udział w debacie Okrągłego Stołu wzięli, prócz wybitnych europejskich medioznawców, ministrowie kultury i cyfryzacji oraz członkowie senackiej i sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Był reprezentowany Komitet Obywatelski Mediów Publicznych i - co oczywiste - członkowie zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia, w tym rozgłośni regionalnych.

IAR, to