Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 01.03.2012

Media publiczne: "To musi być niezależny system finansowania"

Juliusz Braun (prezes TVP): W Polsce jest taki sposób myślenia, że są przepisy, których trzeba przestrzegać naprawdę i takie, których przestrzegać można ewentualnie. Niestety, sprawa abonamentu w świadomości społecznej należy do drugiej kategorii.
Juliusz Braun, prezes TVPJuliusz Braun, prezes TVPfot. PAP/Leszek Szymański

Juliusz Braun, prezes TVP, przekonuje, że po stronie państwa brakuje zdecydowania przy odpowiedzi na pytanie, czy mają istnieć media publiczne, czy nie. - Nikt nie mówi, że nie ma ich być, wobec tego konsekwencją powinno być finansowanie - mówi gość Beaty Michniewicz w "Pulsie Trójki".

Ludzie kultury napisali do premiera i liderów partii list otwarty m.in. w sprawie finansowania publicznego radia i telewizji i zaapelowali o wznowienie prac na ustawą medialną. List został ogłoszony w czwartek w czasie konferencji na temat europejskich modeli mediów. - Mam poczucie, że wszystkie pomysły kiedyś zostały sformułowane, czy to w ustawach, czy w projektach. Po prostu trzeba podjąć decyzję, jaki system wprowadzimy. Doświadczenia z naszego kręgu cywilizacyjnego mówią, że to musi być niezależny system finansowania, a nie dotacja rządowa - podkreśla prezes TVP.

Maciej Strzembosz, prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, jeden z sygnatariuszy listu, członek Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych, wyjaśnia, że "opłata audiowizualna" byłaby łatwiejsza do egzekwowania. - Proponowaliśmy inny system finansowania przede wszystkim, dlatego że to powinno być związane z dostępem do programu, a nie z posiadaniem tego czy innego urządzenia. Dziś można programy radiowe i telewizyjne odbierać na wielu urządzeniach - tłumaczy Maciej Strzembosz. Gość Trójki przekonuje, że już teraz - zanim zostanie uchwalona nowa ustawa medialna - trzeba skupić uwagę na uszczelnieniu abonamentu.

- Wiadomość o śmierci telewizji jest przesadzona. Telewizja nie umiera, nawet jeśli ktoś ogląda różnego rodzaju treści w internecie, to często ogląda te przygotowane profesjonalnie przez telewizję publiczną. Natomiast sytuacja finansowa telewizji jest bardzo trudna. Na razie jest w stanie, jak mówią lekarze, "stabilnym krytycznym" - deklaruje Juliusz Braun. Zdaniem prezesa TVP wielu polityków nie docenia wagi problemu i zajmuje się czymś innym, a nie sprawą, która w całej Unii uznawana jest za bardzo ważną.

Jak goście Beaty Michniewicz oceniają propozycje ministra Michała Boniego oraz w jakich okolicznościach abonament mógłby być niższy dla wszystkich, posłuchaj całej audycji "Puls Trójki - 1 marca 2012".

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o godz. 17.45.

(ed)