Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 13.03.2012

Szef MSW: nie spodziewam się dużych protestów służb na Euro

Emerytura mundurowych nadal jest przywilejem - przekonywał szef MSW Jacek Cichocki w "Sygnałach Dnia". Dodaje, że proponowana reforma jest wyważona i rozsądna.
Jacek CichockiJacek Cichocki Wojciech Kusiński
Posłuchaj
  • Szef MSW Jacek Cichocki w "Sygnałach Dnia"
Czytaj także

Związkowcy zapowiadają, że podczas Euro 2012 na ulice wylegną tłumy protestujących, co oznacza, że może dojść do konfrontacji z grupami kibiców. Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichock powiedział w „Sygnałach Dnia”, że podczas ostatnich ćwiczeń nie uwzględniono tego konkrentego scenariusza, jednak były wzięte po uwagę sytuacje niepokojów społecznych. - Myślę, że służby porządkowe sobie poradzą - ocenił.

Protestów podczas Euro 2012 nie wyklucza też Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Jacek Cichocki mówi jednak, że funkcjonariusze, którzy będą na służbie, będą wykonywali swoje obowiązki. Inni będą mogli demonstrować co najwyżej w czasie wolnym od pracy. Nie przypuszcza też, by te protesty były "szerokie", bo w jego ocenie reforma emerytur mundurowych jest dosyć dobrą propozycją, rozsądną i wyważoną w porównaniu z obecnymi uprawnieniami służb. Reforma dotyczy tylko i wyłącznie tych, którzy dopiero przyjdą do służby. Stąd dla pracujących obecnie to nie jest żadna zmiana.

Co się zmieni? Dzisiaj funkcjonariusz służb mundurowych lub żołnierz odchodzi na emeryturę po 15 latach. - W wieku czterdziestu kilku lat możemy mieć emerytów – przypominał Cichocki. MSW proponuje, żeby wydłużyć o 10 lat staż służby i granicę wieku – dopiero w wieku 55 lat będzie można zdobyć uprawnienia emerytalne.

Reforma chce także zmienić zasadę, że wysokość emerytury liczy się na podstawie ostatniej pensji. Chcemy zastąpić to średnią z trzech lat – powiedział Cichocki. Według projektu mają to być trzy wybrane lata. Jacek Cichocki zapowiada, że będzie zachowany odrębny system emerytalny dla służb mundurowych. Natomiast nie będzie rozszerzenia go o inne służby, czego chciałaby na przykład służba celna.

Emerytura będzie wynosić 60 procent liczonej ze średniej trzech lat. Można też pracować dłużej i zwiększyć wysokość świadczenia. Co roku emerytura będzie rosnąć o 3 procent, do poziomu 75 procent pensji.

Związkowcy mają inne postulaty: 25 lat służby i 50 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, bądź brak limitu wieku.

Rząd może zająć się tym projektem jeszcze w marcu.

agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>