Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 13.03.2012

Cejrowski wyręczył tygodnik. Nieopublikowany wywiad

Znany podróżnik opublikował na swoim profilu Facebookowym wywiad, którego nie zdecydował się umieścić "Newsweek".
Cejrowski wyręczył tygodnik. Nieopublikowany wywiadmat. pras. www.cejrowski.com

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Wojciech Cejrowski napisał, że w zeszłym tygodniu skontaktowali się z nim dziennikarze tygodnika prosząc o wywiad. Podróżnik odpowiedział na pytania, ale postawił warunek, że tekst ma być opublikowany bez żadnych zmian. Według relacji Cejrowskiego "Newsweek" nie zgodził się na stawiane przez niego wymogi.

W poniedziałkowym numerze tygodnika zamiast wywiadu z publicystą ukazał się tekst o nim, jak zaznacza Cejrowski "mało przyjemny". Podróżnik w odpowiedzi na krytykę ze strony wydawnictwa postanowił na swoim Facebooku opublikować wywiad, którego udzielił dziennikarzom "Newsweeka".

Cejrowski został zapytany między innymi o to, czy utrzymuje kontakty z dziennikarzami prawicowymi. Pisarz odpowiedział, że nie "szwenda" się po salonach. - Nie bywam na otwarciach ani na zamknięciach, nie przyjmuję zaproszeń, po salonach się nie szwendam - jeśli gdzieś idę, to jest to manifestacja pod Pałacem Namiestnikowskim, Msza za Ojczyznę albo pogrzeb. W koligacjach ani koteriach nie uczestniczę. Pracuję zawsze u siebie, we własnej firmie, nigdy w czyjejś redakcji. A zatem nie mam okazji poznawać dziennikarzy.

Podróżnik powiedział, że jego wrogami są wrogowie ojczyzny. Cejrowski za nieprzyjaciół uważa Niemców, Rosję i Unię Europejską. - Dużo łatwiej byłoby nam współpracować z Unią lub Niemcami, zawierać z nimi roztropne sojusze, gdybyśmy stawiali tę sprawę jasno. Z wrogiem można się dogadywać, niekoniecznie trzeba strzelać. Dużo łatwiej byłoby nam handlować z Rosją, gdybyśmy handlowali z pozycji: jesteś naszym wrogiem, starasz się nas pożreć od stuleci, dzisiaj ci się to nie uda, dzisiaj chcesz nam sprzedać gaz, za ile? Z wrogiem można rozmawiać bez potrzeby rzucania się mu w ramiona lub do nóg.

Dziennikarze zadali także Wojciechowi Cejrowskiemu dużo pytań o wiarę i religię. W odpowiedzi na jedno z nich podróżnik przyznał, że jest misjonarzem. - Prowadzenie pracy misyjnej to jeden z obowiązków, który ciąży na każdym katoliku, nie tylko na księżach, którzy jadą do Afryki. Mamy być misjonarzami wszędzie i zawsze. Mówiąc językiem niższym: mamy nawracać świat dookoła siebie, poprawiać świat, budować dobro, zwalczać zło, nawracać. Każdy z nas ma taki obowiązek.

aj