Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 29.03.2012

Smoleńsk, Niemcy, Unia. Expose Sikorskiego

Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie priorytety polityki zagranicznej na bieżący rok. Szef MSZ powiedział, że integracja europejska nie oznacza utraty suwerenności.
Smoleńsk, Niemcy, Unia. Expose SikorskiegoPAP/Jacek Turczyk

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Nawiązując do swego ubiegłorocznego wystąpienia w Berlinie Sikorski przypomniał, że Polska dobrowolnie poddała się zasadom obowiązującym w unii Europejskiej i ma prawną możliwość wystąpienia z niej. Dodał, że postrzeganie stosunków międzynarodowych tylko w kategoriach wzajemnej walki zakłamuje rzeczywistość.

Mówiąc o sytuacji Grecji Sikorski podkreślił, że najpewniejszą drogą do utrzymania rzeczywistej suwerenności jest takie kształtowanie finansów państwa, deficytu i zadłużenia, aby inwestorzy chcieli kupować nasze obligacje z możliwym do sfinansowania oprocentowaniem. Polska spełnia obecnie ten warunek. - Nowoczesny polski patriotyzm budujmy nie na godnościowym wzmożeniu, lecz na dumie z realnych sukcesów - powiedział Sikorski podkreślając, że ci, którzy chcą wzmocnienia suwerenności Polski powinni popierać reformę jej finansów, w tym reformę emerytalną.

Sikorski mówiąc o federacji minister wyraził opinię, że może być ona drogą do budowy wspólnej potęgi, a nie do utraty tożsamości. Przypomniał, że federacyjne doświadczenia Polski obejmują 400 lat z jej tysiącletnich dziejów. Szef dyplomacji powiedział, że odejście od integracji europejskiej doprowadzi do podziałów i osłabienia Europy, a Polskę pozbawi fundamentów bezpieczeństwa.

Silna Unia Europejska

Najważniejszym partnerem Polski w Europie są Niemcy - zadeklarował minister spraw zagranicznych. - Nie tylko z powodów gospodarczych, ale także z uwagi na koncepcje politycznych. Szef MSZ powiedział, że Niemcy są największym udziałowcem Unii Europejskiej. - To oznacza, że w Unii trudno cokolwiek przeprowadzić wbrew Niemcom, ale i Niemcy, aby zrealizować swoje koncepcje, potrzebują więcej niż jednego partnera. Chcemy razem działać na rzecz silnej Unii. Tak jak zadeklarowałem niemieckim przyjaciołom w berlińskim wystąpieniu - jeżeli włączycie nas w proces podejmowania decyzji, możecie liczyć na wsparcie ze strony Polski - powiedział szef MSZ.

Minister dodał, że najważniejszym nie atlantyckim polskim partnerem jest Ukraina. Zaapelował przy tym do władz w Kijowie o stworzenie warunków politycznych umożliwiających wejście w życie umowy stowarzyszeniowej z Unią. Minister zapowiedział niezmienne działania na rzecz pojednania polsko-rosyjskiego. Wyraził zdziwienie z powodu planów rozmieszczenia ofensywnej broni w Obwodzie Kaliningradzkim i podkreślił, że Polska usilnie zabiega o zwrot wraku samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem.

Białoruś, USA, wizy

Mówiąc o Białorusi Sikorski wyraził opinię, że kraj ten upiera się przy zasadzie "mniej za mniej". Przypomniał, że Polska przygotowała dla Białorusi ofertę współpracy, która czeka na czas, gdy ustaną tam represje, a opozycja będzie mogła odgrywać należną jej rolę. Minister oświadczył, że najważniejszym pozaeuropejskim partnerem Polski pozostają Stany Zjednoczone. Powiedział, że nasz kraj z radością powita pierwszy stały oddział armii amerykańskiej i jest gotowy do realizacji umowy o bazie obrony przeciwrakietowej.

Polska oczekuje równocześnie realizacji zobowiązań prezydenta Baracka Obamy w sprawie ruchu bezwizowego. Sikorski podkreślił, że w sferze bezpieczeństwa międzynarodowego nasz kraj liczy na Sojusz Północnoatlantycki. Będzie więc zabiegał, aby na najbliższym szczycie NATO umocniono zdolność Sojuszu do obrony terytoriów państw członkowskich.

IAR, aj