Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 21.04.2012

Marsz w obronie TV Trwam. Ziobro do prezesa PiS: razem wygramy!

W Warszawie odbyła się manifestacja w obronie Tv Trwam. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt tysięcy osób.
Z Placu Trzech Krzyży przeszedł przed KPRM marsz w obronie wolności i TV Trwam. W zorganizowanej manifestacji wzięło udział ok. 20 tys. osób protestujących przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji na cyfrową emisję naziemną.Z Placu Trzech Krzyży przeszedł przed KPRM marsz w obronie wolności i TV Trwam. W zorganizowanej manifestacji wzięło udział ok. 20 tys. osób protestujących przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji na cyfrową emisję naziemną.PAP/Tomasz Gzell

Manifestujący przeszli z placu Trzech Krzyży przed Kancelarię Premiera i Belweder, gdzie wystąpili między innymi Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro. Około 18.00 zakończyła się demonstracja przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym. W marszu wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

18.03

W związku z manifestacją w centrum Warszawy są duże utrodnienia w ruchu. Większość mieszkańców stolicy może spodziewać się korków jeszcze przez najbliższe dwie godziny.

Wystąpienie
Wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas manifestacji przed Kancelarią Premiera Rady Ministrów. (fot. PAP/Tomasz Gzell)

18.00

Marsz dobiegł końca. Uczestnicy manifestacji rozchodzą się.

17.14

Przed siedzibą szefa rządu manifestacja w obronie Tv Trwam, a Donald Tusk w tym czasie wylądował wraz z żoną Małgorzatą w Dubaju. Szef polskiego rządu Donald Tusk rozpoczął właśnie czterodniową wizytę gospodarczą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

fot.
fot. PAP/Radek Pietruszka

17.00

- To, co było, zapomnieliśmy. Jarku, jesteśmy razem, chcemy działać wspólnie, razem Solidarna Polska i Prawo i Sprawiedliwość! Razem wygramy! - odpowiedział na słowa Jarosława Kaczyńskiego Zbigniew Ziobro.

16.50

- Jest taki moment, kiedy trzeba okazać odwagę. Dziś jest ten moment. Ci, którzy oczekują, że będziemy milczeć są w błędzie. To jest początek drogi do zwycięstwa - mówił Zbigniew Ziobro przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.

16.45

Marsz dotarł przed Belweder.

16.30

Prezes PiS odjechał sprzed siedziby premiera. Marsz ruszył w stronę Belwederu.

16.27

- Zwracam się do ciebie Zbyszku. Zapomnijmy o tym co było złe. Idźmy razem! Wracajcie! To jedyna droga! A to zwycięstwo jest w zasięgu ręki - mówił prezes PiS.

Czytaj więcej >>>

Z
Z Placu Trzech Krzyży wyruszył przed KPRM marsz w obronie wolności i TV Trwam fot. PAP/Tomasz Gzell

16.24

- Niech wstydzą się Ci, którzy siedzą w tym gmachu, bo podnoszą rękę na polski Kościół, suwerenność, wolność. I podnieśli rękę na godność narodu polskiego, co pokazała sprawa smoleńska - mówił Jarosław Kaczyński.

Czytaj więcej >>>

16.18

- Podziękujmy Bogu za to, że w trudnych czasach mamy wielkich kapłanów. Takich, których misja wpisuje się wspaniale w dzieje Polski - mówił prezes PiS. - Ci, którzy mają mówić prawdę, muszą być uciszeni. Przyszliśmy tu bronić ich praw - mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i posłanka Jolanta Szczypińska podczas manifestacji przed Kancelarią Premiera Rady Ministrów. fot. PAP/Tomasz Gzell

16.15

Uczestnicy marszu dotarli przed Kancelarię Premiera i odśpiewali hymn narodowy.

16.00

W marszu bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Protestujący docierają do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

15.38

Krzysztof Luft z KRRiT przyznaje w TVP Info, że ma żal o to, że bazą marszu jest dezinformacja prowadzona przez media o. Rydzyka.

15.33

W pierwszej kolumnie kroczy prezes PiS Jarosław Kaczyński z Beatą Szydło i Mariuszem Błaszczakiem.

15.30

Zakończyła się msza święta. Tłum wyruszył z Placu Trzech Krzyży w kierunku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

PAP/Tomasz
PAP/Tomasz Gzell

15.00

Po mszy świętej połączono się z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, który jest aktualnie w Stanach Zjednoczonych. Dyrektor Radia Maryja przemiawiał do zgromadzonych.

Czytaj więcej >>>

14.30

Na Placu Trzech Krzyży w Warszawie trwa msza święta, w której bierze udział ok. 20 tys. uczestników manifestacji przeciw nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji na cyfrową emisję naziemną.

Czytaj więcej >>>

14.05

Nie ma żadnego spisku przeciw Telewizji Trwam - oświadczył Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii Telewizji. Jan Dworak zapewnił, że Rada nie przyznając katolickiemu nadawcy miejsca na multipleksie cyfrowym kierowała się wyłącznie przepisami prawa.

Czytaj więcej >>>

13.00

Rozpoczęła się msza w kościele na Placu Trzech Krzyży. Przewodniczy jej biskup Antoni Dydycz. Po mszy marsz, w którym wezmą udział m.in. członkowie stowarzyszenia Solidarni 2010, klubu "Gazety Polskiej" i społecznego komitetu w obronie TV Trwam, wyruszy w kierunku Kancelarii Premiera i Belwederu, gdzie się zakończy.

Czytaj więcej >>>

Plac
Plac Trzech Krzyży - uczestnicy ogólnopolskiego marszu podczas mszy św. poprzedzającej marsz. Z Placu Trzech Krzyży przed KPRM przejdzie, marsz w obronie wolności i TV Trwam. (fot PAP/Grzegorz Jakubowski)

Marsz w obronie TV Trwam

Zdaniem Kaczyńskiego, TV Trwam została zaatakowana przez nieprzyznanie jej miejsca na multipleksie cyfrowym. A atak na TV Trwam oznacza atak na wartości chrześcijańskie, na wolność słowa, na praworządność i na demokrację. Tych wszystkich wartości - zdaniem Jarosława Kaczyńskiego - lekceważonych przez obecną władzę, trzeba bronić.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP/Tomasz
PAP/Tomasz Gzell

Zdaniem szefa Klubu Parlamentarnego PO Rafała Grupińskiego, udział polityków w marszu oznacza wspieranie jednego z potencjalnych koncesjonariuszy, czyli konkretnego biznesu medialnego. - To skandal i niedozwolony lobbying gospodarczy a nie polityka - uważa Rafał Grupiński.
Przedstawiciele protestujących złożą w Kancelarii Prezydenta zebrane przez siebie 2 miliony podpisów przeciwko dyskryminacji TV Trwam.
TV Trwam zniknie? KRRiT: nie
Fundacja o. Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym. Koncesji nie dostała ze względu na obawę, że nie poradzi sobie finansowo. KRRiT szacuje koszty nadawania na multipleksie na ok. 10 mln zł rocznie. Z dokumentów złożonych przez Lux Veritatis wynika, że jej majątek to ok. 90 mln zł, jednak w większości są to środki pochodzące z pożyczki udzielonej przez polską prowincję zakonu redemptorystów. Przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak poinformował, że Fundacja odmówiła informacji na temat warunków spłaty tej pożyczki.
KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.

/
PAP/Tomasz
PAP/Tomasz Gzell

IAR, PAP, TVP Info, TVN24/ kk, sm