Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 09.05.2012

Prokuratura odmawia śledztwa ws. stadionu w Poznaniu

Nie będzie śledztwa w sprawie nieprawidłowości, które Centralne Biuro Antykorupcyjne wykryło przy budowie stadionu w Poznaniu.
Prokuratura odmawia śledztwa ws. stadionu w PoznaniuLech Poznań
Posłuchaj
  • Magdalena Mazur - Prus, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu
Czytaj także

Prokuratura Okręgowa odmówiła wszczęcia postępowania. CBA zarzuciło prezydentowi brak nadzoru nad szefem Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, które odpowiadały za inwestycje na stadionie. Śledczy z CBA zarzucili m.in. że POSiR nie organizował odpowiednich przetargów - powiedziała Magdalena Mazur - Prus rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

- Zebrane dokumenty wskazują jednoznacznie iż dokonując takiego, a nie innego wyboru trybu postępowania nie zostały naruszone przepisy prawa. Decyzje podejmowały osoby w granicach swoich kompetencji. Były one poprzedzone analizą prawną i na czas w którym były podejmowane były decyzjami właściwymi - dodala.

Magdalena Mazur-Prus dodaje, że prowadząca sprawę prokurator nie zgodziła się też z zarzutem CBA, że prezydent Grobelny nie zawiadomił prokuratury o wykrytych podczas audytu nieprawidłowościach w POSiRze. Zrobił to po półtora roku, kiedy dotarła do niego kompletna opinia w sprawie.

Poznańska prokuratura prowadzi śledztwo związane z użyciem podczas budowy na stadionie styropianu zamiast wełny mineralnej - były to prace wykonane niezgodnie w projektem - dodaje Mazur -Prus.

Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu poinformowała także o umorzeniu śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w związku z zamianą przewidzianych projektem materiałów i urządzeń, oraz ewentualnym zawyżeniem kosztów zamontowanego na stadionie oświetlenia.

Według prokuratury, zamontowanie oświetlenia innego od pierwotnie zakładanego w projekcie przyczyniło się do obniżenia kosztów eksploatacji z uwagi na niższy pobór energii elektrycznej.

Jak dodał, wprowadzona zmiana nie miała żadnego wpływu na poziom bezpieczeństwa w obiekcie w zakresie ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym i w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

W styczniu 2012 roku ze względu na brak znamion przestępstwa umorzono śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków przez pracowników zarządzającej stadionem miejskiej spółki POSiR, którzy podpisali umowy opiewające na ponad 4,5 mln zł na wykonanie projektów architektury wnętrz trzech nowych trybun stadionu w trybie zamówienia z wolnej ręki, a nie z przetargu.

Stadion Miejski w Poznaniu jest jedną z czterech polskich aren Euro 2012. Obiekt, którego modernizacja kosztowała 746 mln zł, może pomieścić ponad 43 tys. widzów. Oficjalne otwarcie miało miejsce 20 września 2010 roku, a uświetnił je koncert Stinga.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

to