Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 21.05.2012

Warszawa wspomina Raoula Wallenberga

Ambasadorowie Węgier, Izraela i Szwecji zasadzą drzewa jego pamięci. W Teatrze Żydowskim odbędzie się uroczystość przypominająca dyplomatę, który podczas wojny uratował kilkadziesiąt tysięcy Żydów.
Raoul WallenbergRaoul Wallenbergraoulwallenberg.org

Uroczystość, którą zatytułowano "Ja nie mam innego wyboru", zainauguruje były szef MSZ i pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski. Podczas spotkania zaplanowano dyskusję panelową "Człowiek w nieludzkiej rzeczywistości" z udziałem byłego ambasadora Izraela w Polsce prof. Szewacha Weissa. Głos ma zabrać także wiceminister spraw zagranicznych Węgier Ivan Baba. Odbędzie się także wręczenie medalu "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata", którym odznaczeni zostaną Leokadia Pauzewicz z Warszawy oraz jej rodzice, Katarzyna i Marian Domańscy.

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl o Raoulu Wallenbergu >>>


W 2012 roku minie sto lat od urodzin Raoula Wallenberga. Szwedzki dyplomata przybył do stolicy Węgier latem 1944 r. i przyłączył się akcji ratowania ludzi, głównie żydowskiego pochodzenia, wystawiając im szwedzkie paszporty ochronne.

Losy Wallenberga wciąż nie są do końca wyjaśnione. W 1957 roku strona radziecka po naciskach ze strony Szwecji poinformowała, że Wallenberg zmarł w 1947 roku, przypuszczalnie w wyniku ataku serca, w więzieniu na Łubiance. Tę wersję podważają jednak późniejsze relacje świadków, którzy twierdzili, że Wallenberg jeszcze w latach 70. był więziony w obozach Gułagu.
W 1989 roku Szwecja otrzymała z radzieckich archiwów osobiste dokumenty Wallenberga.Powołanej w 1991 roku szwedzko-rosyjskiej komisji, której prace trwały aż 10 lat, nie udało się dojść do żadnych wiążących ustaleń. Szwedzki rząd do dziś czyni starania, aby wyjaśnić, co stało się z Wallenbergiem.
PAP/agkm