Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Jaremczak 18.06.2012

Śledztwo smoleńskie w sieci. NPW publikuje

Stronę internetową poświęconą śledztwu ws. katastrofy smoleńskiej prowadzonemu przez warszawską wojskową prokuraturę okręgową uruchomiła Naczelna Prokuratura Wojskowa.
Śledztwo smoleńskie w sieci. NPW publikujeWikipedia

Na npw.gov.pl w zakładce "Katastrofa smoleńska" znalazły się m.in. informacje o uwarunkowaniach prawnych postępowania, niektórych uzyskanych opinii i ekspertyz, przedmiotach i rzeczach osobistych ofiar katastrofy, a także czynnościach procesowych dokonanych na miejscu tragedii.

Prokuratura wojskowa zamieściła statystyczne informacje dotyczące współpracy międzynarodowej i wizyt polskich prokuratorów w Rosji oraz rosyjskich w Polsce. Wynika z nich m.in., że do Rosji skierowanych zostało do tej pory 11 wniosków o pomoc prawną - w ramach ich realizacji rosyjska prokuratura przekazała Polsce 61 tomów akt. Ponadto - jeszcze w 2010 i 2011 r. - trzy wnioski wysłano do Białorusi, jeden do USA i jeden do Danii.

Z kolei Rosjanie przesłali do tej pory do Polski 19 wniosków o pomoc prawną. W ramach ich realizacji - jak wynika z przedstawionych danych - Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała dotychczas do Rosji 115 tomów akt.

Na stronie dostępne są także stenogramy z nagrania rozmów z kokpitu Tu-154M. Stenogramy te - wraz z głównymi wnioskami z opinii biegłych z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych - prokuratura ujawniła w styczniu.

Zobacz serwis specjalny: SMOLEŃSK 2010>>>

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo już w dniu tragedii, 10 kwietnia 2010 r. Jest ono prowadzone w sprawie "nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu TU-154 Sił Powietrznych RP, numer boczny 101, w tym prezydent RP, pan Lech Kaczyński oraz członkowie załogi". Zostało przedłużone do 10 października.

PAP, tj