Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 23.06.2012

Politycy o abonamencie. "Nie ma recepty"

Większość polityków opowiada się za utrzymaniem abonamentu i poprawą jego ściągalności.
Politycy o abonamencie. Nie ma receptysxc.hu/CC
Posłuchaj
  • Grzegorz Napieralski z SLD (IAR)
  • Andrzej Halicki z PO (IAR)
  • Mariusz Błaszczak z PiS (IAR)
Czytaj także

Wszyscy są zgodni, co do tego, że sposób finansowania mediów publicznych trzeba uporządkować. Donald Tusk powiedział w piątek, że opowiada się za nowym systemem i rezygnacją z dotychczasowego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Premier zapowiedział, że propozycje zmian w prawie mają być gotowe w ciągu kilku tygodni, a w sierpniu ma się nimi zająć Sejm.
Poseł Andrzej Halicki z PO uważa, że sprawą trzeba się zająć, ale na razie żadna propozycja nie zyskała poparcia jego partii. - Dziś nie ma jednoznacznej recepty na to, skąd wziąć pieniądze - podkreśla.
Zobacz serwis specjalny: ABONAMENT>>>
Zdaniem szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, najlepszym rozwiązaniem będzie zachowanie abonamentu przy poprawie jego ściągalności. - Zobaczymy jaki będzie nowy system. Oby nie było tak, że poprzez uwiązanie finansowe z budżetu państwa, niezależność mediów publicznych zostanie ograniczona - zaznacza. Dodaje, że obecna polityka premiera wobec mediów publicznych doprowadzi do ich upadku.
Również Grzegorz Napieralski z SLD uważa, że media publiczne muszą być niezależne od polityków. Według niego, trzeba zagwarantować sprawność ściągania abonamentu, co wpłynie też na zmniejszenie jego wysokości. - Ja jestem zwolennikiem mediów publicznych. Uważam, że media publiczne są bardzo ważne - podkreśla.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk