Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Jaremczak 28.06.2012

Matura 2015: szykuje się mała rewolucja

Uczniowie będą musieli wybrać co najmniej jeden przedmiot dodatkowy. Zmieni się też formuła egzaminu ustnego z języka polskiego.
Matura 2015: szykuje się mała rewolucjaOskar Błaszkowski/Wikimedia Commons/lic. CC 3.0
Posłuchaj
  • Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej (IAR)
  • Prof. Zbigniew Marciniak, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (IAR)
Czytaj także

W tym roku co trzeci maturzysta nie zdawał żadnego przedmiotu dodatkowego. A według minister edukacji Krystyny Szumilas, właśnie te dodatkowe przedmioty stanowią ważny element rekrutacji na studia. Dlatego zdecydowała się na wprowadzenie obowiązku zdawania co najmniej jednego egzaminu dodatkowego. W tym przypadku zniknie też podział na poziomy trudności. Wszystkie egzaminy będą rozszerzone.

Ta zmiana jest odpowiedzią na sugestię Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Profesor Zbigniew Marciniak powiedział, że nowe rozwiązania ułatwią uczelniom postępowanie rekrutacyjne.

Formułę zmieni też obowiązkowy egzamin ustny z języka polskiego. Dotychczas było tak, że uczeń przedstawiał przygotowaną wcześniej prezentację. Minister Szumilas wyjaśniła, że za trzy lata będzie musiał odpowiadać na wybrane losowo pytanie, przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. To rozwiązanie pozwoli także na wprowadzenie pewnych standardów, obowiązujących wszystkich w całym kraju.

Po wylosowaniu pytania uczeń będzie mieć kwadrans na przygotowanie swojej wypowiedzi. Następnie otrzyma 10 minut na wypowiedź i 5 minut na dyskusję dotyczącą wypowiedzi. Jeszcze jedną nowością matury 2015 będzie lista przedmiotów do wyboru, z której zniknie jeden przedmiot. Zrezygnowano z egzaminu z "Wiedzy o tańcu", ponieważ każdego roku do tych testów podchodziła najmniejsza, kilkudziesięcioosobowa grupa zdających.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach >>>

Jednym z powodów zmiany formuły egzaminu maturalnego w 2015 roku jest reforma programowa. Za trzy lata do matury podejdą ci uczniowie, którzy uczą się zgodnie z jej nową podstawą.

IAR, tj