Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Jaremczak 01.07.2012

Arłukowicz ostrzega lekarzy: to eskalacja żądań

O donoszenie na przypadki niewłaściwie wypisanych recept apeluje ministerstwo zdrowia. Informacje można składać do dyrektorów przychodni, na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia i do Rzecznika Praw Pacjenta.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (C), prezes NFZ Agnieszka Pachciarz (L) i Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara KozłowskaMinister zdrowia Bartosz Arłukowicz (C), prezes NFZ Agnieszka Pachciarz (L) i Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska PAP/Tomasz Gzell

Niedziela to pierwszy dzień protestu lekarzy. Nie zgadzają się wprowadzone przez prezesa NFZ kary 200 złotych za niewłaściwe wypisanie recept na leki refundowane. Część medyków wypisuje recepty z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ".

Resort zdrowia przypomina, że do wypisania właściwej recepty mają prawo wszyscy ubezpieczeni. Uruchamia procedurę awaryjną. Pomoc deklarują NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta.

Nowa szefowa NFZ Agnieszka Pachciarz poinformowała, że każdy ubezpieczony, któremu lekarz wypisze leki pełnopłatne, będzie mógł dostać receptę na lekarstwa refundowane w wyznaczonych placówkach. Pójść m.in. do szpitali i nocnej pomocy lekarskiej, by tam wypisano im właściwą. Na mocy zarządzenia szpitale mają do tego uprawnienie do tego. Informacje o tym gdzie można skorygować receptę mają być dostępne od poniedziałku w każdej aptece.

Minister zdrowia Bartasz Arłukowicz zapowiedział, że jest gotowy spotkać się z lekarskimi związkami. Utrzymuje jednak, że "mnożą one oczekiwania". Najpierw domagały się nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, potem zmiany wzorów recept, a następnie dymisji szefa NFZ. Wszystkie ich apele wysłuchano, a, jak twierdzi Arłukowicz, z 10 postulatów 8 spełniono.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, tj