Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 20.07.2012

Czy misja obserwacyjna ONZ pozostanie w Syrii?

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma po południu zdecydować o dalszych losach misji obserwacyjnej w Syrii. W piątek kończy się mandat misji w skład której wchodzi około 400 obserwatorów.
Syryjczycy protestują przeciwko prezydentowi ich kraju Baszarowi Al-Assadowi przed rosyjską ambasadą w Bukareszcie w Rumunii.Syryjczycy protestują przeciwko prezydentowi ich kraju Baszarowi Al-Assadowi przed rosyjską ambasadą w Bukareszcie w Rumunii. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Misja ONZ jest w Syrii od początku roku. Jednakże od kilku tygodni obserwatorzy nie wychodzą z miejsc swojego zakwaterowania i nie jeżdżą do rejonów objętych najcięższymi walkami.

Nie wiadomo, czy Radzie Bezpieczeństwa uda się przegłosować rezolucję w sprawie kontynuacji misji obserwacyjnej. Jej szef, norweski generał Robert Mood sugerował w czwartek, że obserwatorzy mogą wyjechać z Syrii.

- Opuszczam Syrię zadowolony, że ja i 400 dzielnych kobiet i mężczyzn zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy w tych bardzo trudnych i wymagających warunkach. Niejeden raz zmienialiśmy taktykę ze względów bezpieczeństwa i wciąż jesteśmy zdolni, by interweniować, gdy jest to możliwe - powiedział Mood.

Tymczasem w czwartek Rosja i Chiny ponownie zablokowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającą do zaprzestania przemocy i wycofania wojsk z miast. Syryjscy opozycjoniści oceniają, że od początku konfliktu w tym kraju zginęło 16-17 tysięcy osób.

Skuteczniejsze kontrole

Unia Europejska, aby zapobiec transportom broni do Syrii, zamierza zaostrzyć kontrole statków i samolotów skierowanych do tego kraju, a znajdujących się na europejskich wodach albo lotniskach - poinformował cytowany przez Reutera unijny dyplomata.
Broń mogłaby być wykorzystana przeciw oponentom reżimu Baszara el-Asada. Przewiduje się przy tym, że kontrole zaostrzą stosunki między UE a Rosją, sojusznikiem i głównym dostawcą uzbrojenia dla władz w Damaszku.

Zaostrzą sankcje
W poniedziałek odbędzie się spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych, na którym przywoływany przez Reutera dyplomata, spodziewa się, że zaostrzone zostaną sankcje przeciw Syrii. Najprawdopodobniej dojdzie do dopisania do obecnej listy 26 nazwisk - głównie wojskowych wspierających Asada - a także dwóch organizacji pomagających finansować rząd syryjski.
Unia w ramach sankcji przeciw Syrii zamroziła wcześniej rachunki 49 organizacji i 129 ludzi, a także objęła ich zakazem podróżowania. Ponadto Syria jako państwo jest obłożona embargiem na dostawy uzbrojenia.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)