Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 05.08.2012

Tysiące pielgrzymów idą na Jasną Górę

W niedzielę z Warszawy wyruszyło kilka pielgrzymek: akademicka, praska, osób niepełnosprawnych i wojskowych. To jeszcze nie koniec.
Tysiące pielgrzymów idą na Jasną GóręPAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Udział w pielgrzymce jest częścią nowej ewangelizacji - mówił do pielgrzymów kardynał Kazimierz Nycz podczas mszy świętej w warszawskim kościele akademickim. Kilka tysięcy osób wyruszyło na Jasną Górę sprzed kościoła świętej Anny w Warszawie. Hasłem 32. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej jest " Daj świadków". Wśród tegorocznych pielgrzymów ponad 40 procent idzie do Częstochowy po raz pierwszy. Uczestnicy podkreślają, że jest to dla nich znaczące przeżycie, a wspólne wędrowanie pozwala nawiązać nowe znajomości. Wielu pielgrzymuje w intencji zachowania zdrowia i pomyślności najbliższych.Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia.

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się bowiem święcenie kwiatów i ziół.

Równolegle
Równolegle z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną na Jasną Górę wyruszyła sprzed Katedry Polowej WP Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Wojskowa. Razem z żołnierzami polskimi pielgrzymować będą żołnierze z innych państw: USA, Chorwacji, Słowacji, Litwy i Niemiec oraz z Ukrainy; fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Długa historia pielgrzymek

Najstarsza pielgrzymka, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 roku z Gliwic do Częstochowy, była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według miejskich kronik, Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki.
Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711 roku, była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy. Trasa pielgrzymki liczy 248 km, wędrówka trwa dziewięć dni i kończy się 14 sierpnia. Na szlaku pątnicy odwiedzają m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

W Polsce poza Jasną Górą jest 95 ośrodków pielgrzymkowych, m.in. Piekary Śląskie, Kalwaria Zebrzydowska, Święta Lipka, Góra Św. Anny, Kalwaria Pacławska, Licheń, Kodeń, Gietrzwałd, Wambierzyce.
W Kościele pielgrzymowano od II wieku do miejsc świętych w Palestynie (Jerozolima), a od III wieku do grobów apostołów-męczenników (Rzym) i miejsc przechowywania relikwii. Od późnego średniowiecza pielgrzymki stały się praktyką masową, podejmowaną indywidualnie lub grupowo. Szczególnie popularnym miejscem było Santiago de Compostela w Hiszpanii.

IAR/PAPagkm

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH