Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Szymon Gebert 22.08.2012

Iran zakazuje kobietom studiować

36 uniwersytetów w Iranie ogłosiło listę 77 kierunków, które od nowego roku będą dostępne tylko dla mężczyzn. Noblistka Szirin Ebadi apeluje o pomoc ONZ.
Szirin EbadiSzirin EbadiShahram Sharif/Wikimedia Commons

W zdominowanym przez mężczyzn społeczeństwie irańskim, gdzie polityka jest dla kobiet niedostępna, w tym roku kobiety pokonały mężczyzn na egzaminach wstępnych stosunkiem 3 do 2. To wystraszyło kleryków, którzy boją się napływu wykształconych kobiet i w ogóle podniesienia ich poziomu edukacji – pisze „Telegraph”.

Według nowej polityki kobiety nie będą miały dostępu do całego szeregu kierunków na najważniejszych uczelniach w Iranie, w tym m.in. anglistyki, archeologii, fizyki jądrowej, informatyki, inżynierii, studiów menadżerskich, czy hotelarstwa.

Uniwersytet Przemysłu Naftowego, który ma kampusy na terenie całego kraju, poinformował że zamyka się dla kobiet w ogóle, powołując się na brak zapotrzebowania dla ich pracy na rynku. Podobnie tłumaczy się Uniwersytet w Isfahanie, według którego 98% jego absolwentek nie znajduje pracy.

Najsłynniejsza irańska działaczka na rzecz praw kobiet i swobód obywatelskich Szirin Ebadi napisała w tej sprawie list do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Muna i Navi Pillay, wysokiej komisarz ds. praw człowieka. – To część nowej polityki Islamistycznej Republiki, która próbuje zepchnąć kobiety z powrotem do ich domów i nie toleruje ich obecności w przestrzeni publicznej – napisała noblistka. – Cel jest taki, żeby kobiety przestały się sprzeciwiać i domagać swoich praw – dodała.

Minister ds. edukacji i nauki Kamran Daneszdżo zaprzeczył oskarżeniom, podkreślając że 90% kierunków pozostaje otwartych dla obu płci i, że te dostępne tylko dla mężczyzn są potrzebne dla powstania „równowagi”.

Szirin Ebadi to była sędzia, której zakazywano wykonywania zawodu. Wyrzucona z palestry została adwokatem i broniła przedstawicieli opozycji i aktywistów, za co skazano ją na trzy lata więzienia. Pod presją opinii publicznej wyroku nie wykonano. W 2003 roku została nagrodzona pokojową Nagrodą Nobla.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

sg