Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 15.10.2012

Szumilas: od 2015 roku będą zmiany w maturach

Od tego roku uczniowie będą mieli obowiązek zdawania matury na poziomie rozszerzonym z co najmniej jednego przedmiotu - zapowiada minister edukacji narodowej.
Krystyna SzumilasKrystyna SzumilasPAP/Radek Pietruszka

Obecnie ok. 30 proc. uczniów zdaje maturę tylko na poziomie podstawowym przystępując do egzaminu z matematyki, języka polskiego i języka obcego. Ministerstwo Edukacji zdecydowało, że od drugiej klasy szkoły ponadgimnazjalnej uczniowie będą zobowiązani do nauki dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Uczniowie będą mieli też obowiązek zdawania matury na poziomie rozszerzonym z co najmniej jednego przedmiotu. Krystyna Szumilas wyjaśniła, że zmiana ma ułatwić rekrutację na uczelnie wyższe i lepsze przygotowanie do studiów i pracy.
Zmiany szykują się też w szkolnictwie zawodowym. Będzie to między innymi zwiększenie liczby zajęć praktycznych, wprowadzenie kursów kwalifikacyjnych i otwarcie systemu egzaminów kwalifikacyjnych dla dorosłych.
Szumilas przypomniała, że rozpoczął się projekt pilotażowy cyfrowej szkoły. Poinformowała, że resort kończy wybór partnerów do programu e-podręczników i negocjacje umów z partnerami. We wrześniu 2013 roku będą wersje próbne trzech e-podręczników do matematyki, we wrześniu 2014 roku pierwsze gotowe e-podręczniki, w czerwcu 2015 roku będzie przygotowanych 18 podręczników do 14 przedmiotów.
- Chodzi o to, aby zmieniała się lekcja, nie tylko informatyki, ale także języka polskiego, matematyki, przyrody. By nauczyciel wybierał taką metodę pracy, która umożliwi lepsze przyswojenie wiedzy przez uczniów, w sposób bardziej atrakcyjny i nowoczesny. I musi być zachowana równowaga między metodami tradycyjnymi a nowoczesnymi - zaznaczyła minister.
Szumilas zapowiedziała też zmiany w finansowaniu przedszkoli, które mają spowodować obniżenie opłat za tę formę opieki nad dziećmi. W budżecie na rok 2013 zaplanowano na ten cel 320 mln zł. Do funduszy będą miały łatwiejszy dostęp gminy wiejskie i małe miejscowości, zwłaszcza te, gdzie przedszkoli jest za mało. Nowe przepisy mają też umożliwić przyjmowanie do przedszkoli dzieci dwuletnich.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk