Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Szymon Gebert 17.10.2012

Badania okresowe nie wykrywają chorób? "Chodzą na nie zdrowi"

Chodzenie do lekarza "na wszelki wypadek" nie ma sensu, twierdzą duńscy naukowcy. Z najnowszych danych wynika, że badania okresowe dla osób zdrowych są nieskuteczne.
Badania okresowe nie wykrywają chorób? Chodzą na nie zdrowiGlow Images/East News

Ludzie traktują swoje ciało jak samochód i uważają, że raz na jakiś czas trzeba zrobić przegląd techniczny, mówią eksperci z Kopenhagi. Analiza wykazała jednak, że podczas takich badań poważne choroby wcale nie są zauważane.

Prawdopodobnie jest tak dlatego, że do lekarza "na wszelki wypadek" chodzą ludzie, którzy i tak dbają o swoje zdrowie. Poza tym objawy choroby nie muszą być obecne przez cały czas i podczas wizyty po prostu ich nie widać.

Analiza danych 180 tysięcy pacjentów z Europy i Stanów Zjednoczonych wykazała, że okresowe badania zdrowych nie zmniejszają ani ogólnej liczby zgonów, ani śmierci z powodu chorób serca czy raka. Duńscy lekarze podkreślają natomiast, że programy badań okresowych są kosztowne i w ostatecznym rozrachunku mogą być zwykłą stratą czasu. Wyniki badań ekspertów z centrum Nordic Cochrane w Kopenhadze publikuje brytyjska organizacja Cochrane Collaboration.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg