Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 18.10.2012

Karta ubezpieczenia zdrowotnego od 2014 roku

Wprowadzenie karty zdrowotnej zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
Michał BoniMichał BoniPAP/Jacek Turczyk

- Od 2014 roku chcemy wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego, w takiej formule, w której z jednej strony będzie karta ubezpieczenia społecznego, jeden terminal i karta specjalisty medycznego - powiedział Boni.
Minister przypomniał, że od 1 stycznia 2013 roku za pomocą numeru PESEL będzie możliwa weryfikacja online ubezpieczenia zdrowotnego w przychodniach i szpitalach. Testy systemu ruszyły 15 października br. Jak podkreślił Boni, kiedy system ruszy lekarz nie będzie już zajmował się potwierdzaniem tego, czy pacjent ma uprawnienie, tylko będzie się zajmował leczeniem.
Minister zapowiedział także, że od 1 stycznia 2014 roku w pełni będzie wdrożony numer 112, umożliwiający wezwanie pomocy. - Myślimy o tym, jak różne rodzaje władzy publicznej mogą informować ludzi o różnego rodzaju zagrożeniach: pożar, powódź, wścieklizna w lesie, czy dziecko, które zginęło w galerii handlowej - powiedział Boni. Dodał, że koszt takiego systemu ostrzegawczego to ok. 40 mln zł, a powinien on zostać wdrożony do 2015 roku.
Do lekarza z dowodem
Od 1 stycznia pacjenci udający się do lekarza - w szpitalu, przychodni czy w gabinecie - będą mogli przedstawić tylko PESEL i dokument potwierdzający tożsamość. Sejm uchwalił pod koniec lipca nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. System pozwoli na sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych jest ubezpieczona.
Po otrzymaniu informacji o braku ubezpieczenia pacjent będzie mógł złożyć oświadczenie, że je posiada, i na tej podstawie otrzyma świadczenie zdrowotne. Pacjent, składając oświadczenie, będzie ponosił odpowiedzialność za przekazane w nim informacje.
NFZ będzie płacił za wykonane świadczenia, a potem sprawdzał, czy pacjent był uprawniony, by je otrzymać. W przypadku, gdy okaże się, że pacjent był nieuprawniony do świadczenia, np. złożył fałszywe oświadczenie, to NFZ będzie egzekwował od niego zwrot kosztów usługi oraz nienależnej refundacji leku.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk