Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 20.10.2012

Rosja: opozycja przygotowuje się do przejęcia władzy

Pierwszym krokiem ma być stworzenie Rady Koordynacyjnej. Wybory członków rady rozpoczęły się w sobotę i potrwają do niedzieli.
Borys NiemcowBorys Niemcowwikipedia/Lena Lebedeva-Hooft

Wyborom towarzyszą antyputinowskie demonstracje.

O stworzenie wspólnego przedstawicielstwa wszystkich ugrupowań opozycyjnych apelował podczas wrześniowego wiecu Borys Niemcow. Lider Partii Narodowej Wolności przekonywał, że największą siłą opozycji jest jej wspólne działanie.

O mandaty ubiega się wielu liderów protestów przeciwko powrotowi Putina na Kreml, w tym Aleksiej Nawalny, Jewgenia Czyrikowa, Borys Niemcow, Ilja Jaszyn, Garri Kasparow, Andriej Iłłarionow i Ksenia Sobczak.
O miejsca w Radzie Koordynacyjnej walczą też najważniejsi przywócy skrajnej prawicy - Konstantin Kryłow, Władimir Tor, Aleksandr Biełow i Dmitrij Diomuszkin.

Kilku znanych przywódców ugrupowań demokratycznych - m.in. Michaił Kasjanow, Władimir Ryżkow i Grigorij Jawliński - zdystansowało się wobec tej inicjatywy, nie chcąc firmować udziału skrajnych nacjonalistów w antyputinowskim ruchu protestacyjnym.

Z tego samego powodu przeciwko opozycyjnym wyborom wystąpiło wielu znanych obrońców praw człowieka, w tym legendarny dysydent Siergiej Kowalow.Z kandydowania zrezygnował również odsiadujący w łagrze w Karelii, na północy Rosji, karę 13 lat pozbawienia wolności skonfliktowany z Kremlem były właściciel koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski, który oświadczył, że przy swym "obecnym statusie" nie zdoła pomóc powstającej strukturze w rozwiązywaniu stojących przed nią zadań.

W skład Rady Koordynacyjnej wejdzie 45 osób. Mają to być przedstawiciele partii politycznych, ruchów społecznych i organizacji obywatelskich. W wyborach startuje ponad 200 kandydatów. Głosować można osobiście lub za pomocą Internetu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>