Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 04.11.2012

Czad grozi śmiercią. Wygraj w Jedynce czujnik!

Zaczyna się sezon grzewczy. Trzeba zwracać uwagę na kuchenkę gazową, piecyki, wietrzyć pomieszczenia. Warto zamontować czujnik czadu.
Czad grozi śmiercią. Wygraj w Jedynce czujniksxc.hu

Od połowy września do połowy października osiem osób śmiertelnie zatruło się czadem. Poszkodowanych, którzy przeżyli, ale nie odzyskali zdrowia, było znacznie więcej. A to dopiero początek sezonu grzewczego. W lutym z tego powodu, średnio aż dwie osoby dziennie traciły życie - ostrzega podsekretarz stanu w MSW Stanisław Rakoczy. I apeluje o wielką ostrożność w korzystaniu z urządzeń z otwartym ogniem. Tlenek węgla 700 razy szybciej wiąże się z hemoglobiną niż tlen. U bardzo małych dzieci ten proces przebiega znacznie szybciej, wręcz błyskawicznie. To może być kwestia nawet minuty. Mózg, ani żaden inny organ, nie otrzymuje tlenu.
Stanisław Rakoczy przypomina, że mieszkania muszą być stale przewietrzane. Nie wolno "na głucho" zamykać okien. Rodzice często przed kąpaniem małych dzieci ogrzewają łazienki przy szczelnie zamkniętych drzwiach. To może nieść śmiertelne zagrożenie, jeśli korzystamy z tak zwanych junkersów. Niedopuszczalne jest też na przykład uruchamianie silników w garażach i zaniedbywanie regularnego sprawdzania przewodów kominowych - przypomina Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, do którego trafiają statystyki nieszczęśliwych wypadków.
Ogromne znaczenie ma rozszczelnianie okna w kuchni, co często lekceważymy. Pracująca kuchenka gazowa w ciągu godziny zużywa tlen aż z 23 metrów sześciennych powietrza.
Tlenek węgla to "cichy zabójca": zabija niepostrzeżenie i bezboleśnie. Człowiekowi wydaje się, że jest zmęczony, przypuszcza, że zmienia się ciśnienie atmosferyczne i stąd ból głowy. Tymczasem może to być skutek podwyższenia stężenia tlenku węgla w powietrzu - powiedział Polskiemu Radiu generał Wiesław Leśniakiewicz.
MSW i straż pożarna apelują o nielekceważenie zagrożenia. Podczas dwóch ostatnich sezonów grzewczych czad zabił 217 osób. W całym kraju w ramach akcji informacyjnej jest rozprowadzanych 300 tysięcy ulotek. To na początek. Każda szkoła, spółdzielnia mieszkaniowa, urząd mogą samodzielnie wydrukować ulotkę korzystając ze stron internetowych obu instytucji.

Do akcji przyłącza się Polskie Radio. W Sygnałach Dnia codziennie, przez blisko miesiąc, będziemy mówić o zagrożeniu. Zaplanowaliśmy dla słuchaczy minikonkursy. Będzie można zdobyć czujkę do wykrywania czadu. Do rozdania jest 250 takich urządzeń, a wygrać je można w konkursie radiowej Jedynki, przygotowanym we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

Przeczytaj regulamin konkursu >>>

IAR.agkm