Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Chodurski 21.01.2013

Poprawa relacji z Polską? nie kosztem Litwinów

Polityka resetu w stosunkach litewsko-polskich nie powinna negatywnie wpływać na sytuację Litwinów w Polsce - podkreśla wiceprzewodnicząca litewskiego Sejmu Irena Degutiene.
Sejm litewskiSejm litewskiWikipedia/Algirdas

Degutiene napisała list do premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa, który 12 lutego wybiera się z wizytą do Polski.

"Liczba obywateli Polski należących do mniejszości litewskiej zmniejsza się, dlatego też na poziomie parlamentarnym, jak też rządowym, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by chronić prawne interesy naszych rodaków i zapewnić im możliwość zachowania tożsamości narodowej" - uważa wiceprzewodnicząca litewskiego parlamentu i posłanka partii konserwatywnej.
Podkreśliła, że co prawda polskie ustawodawstwo zapewnia prawa mniejszościom narodowym, zezwala im na rozwój kultury i tożsamości narodowej, jednak, jej zdaniem, "problemy zaczynają się wówczas, gdy to prawo trzeba wcielić w życie". Według Degutiene, Litwini w Polsce "teoretycznie mają zapewnioną możliwość nauki w języku ojczystym od przedszkola po szkołę średnią", ale litewskie placówki oświatowe w Polsce ciągle borykają się z problemami finansowymi i "gdyby nie pomoc Litwy" trzeba by je zamknąć.

W swym liście posłanka przypomina też o problemie litewskiego pisma "Auszra" ukazującego się w Polsce od 50 lat. W ubiegłym tygodniu media na Litwie poinformowały, że po tym, jak Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji - na podstawie przepisów ustawy o finansach publicznych - zażądało zwrotu części dotacji, pojawiła się groźba zamknięcia pisma. Na zakończenie swego listu wiceprzewodnicząca Sejmu zaznaczyła, że "polityka resetu z Polską nie powinna być realizowana kosztem interesów mieszkających w Polsce Litwinów".

Przed wizytą premiera Algirdasa Butkevicziusa w Polsce o swych problemach przypominają też Polacy mieszkający na Litwie. W piątek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius spotkał się z liderami społeczności polskiej w tym kraju. Podczas spotkania, które się odbyło z inicjatywy szefa litewskiego MSZ zostały omówione problemy, z którymi od lat borykają się Polacy na Litwie: kwestie podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości tam, gdzie zwarcie mieszka mniejszość polska, problemy oświaty polskiej na Litwie i pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach, zwrotu ziemi na Wileńszczyźnie, której prawowitymi właścicielami byli w większości Polacy.

Wizyta w Polsce premiera Algirdasa Butkewicziusa, przewodniczącego Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, będzie pierwszą po tym, gdy po wygranych wyborach pod koniec ubiegłego roku objął on stanowisko szefa rządu. Centrolewicowy rząd, w skład którego wchodzi Litewska Partia Socjaldemokratyczna, Partia Pracy, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie i ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość, przejął ster rządów od konserwatystów i liberałów Andriusa Kubiliusa, którzy przegrali październikowe wybory parlamentarne. Nowy rząd Litwy deklaruje poprawę stosunków polsko-litewskich i rozwiązanie konkretnych problemów Polaków na Litwie.

''