Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 22.01.2013

Unia po brytyjsku. Co powie Europie Cameron?

Część krajów próbuje ratować wspólną walutę poprzez rezygnację z części niezależności. My się na to nie zgadzamy – mówi portalowi PolskieRadio.pl Martin Callanan, szef grupy europejskich konserwatystów.
Martin Callanan, szef grupyMartin Callanan, szef grupy Parlament Europejski
Posłuchaj
  • Martin Callanan, przewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim: Cameron chce odzyskać część kompetencji, które już przekazano Unii
Czytaj także

W środę brytyjski premier David Cameron przedstawi długo oczekiwane przemówienie, w którym ma wyłożyć swoją wizję Unii Europejskiej. Co powie? Martin Callanan, przewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim powiedział portalowi PolskieRadio.pl, że Cameron przedstawi propozycję nowych zasad współpracy. Wielka Brytania chce obecnie ustanowić nowe relacje z Unią Europejską. Zapewne konieczna będzie renegocjacja traktatu. Wielka Brytania chce, by Wspólnota zwróciła jej część kompetencji. Wnioskuje również, by Unia z zasady oddawała uprawnienia krajom członkowskim, jeśli okaże się, że sobie z nimi nie radzi. Martin Callanan jest przekonany, że dojdzie do zmiany traktatu UE i stąd nowe zasady można będzie w nim zapisać.

Przeczytaj wywiad z Martinem Callananem, przewodniczącym EKR w Parlamencie Europejskim, na temat brytyjskiej wizji Unii Europejskiej >>>

Callanan uważa, że referendum w sprawie członkowstaw w Unii jest w Wielkiej Brytanii bardzo prawdopodobne. Ma nadzieję, że Londyn wynegocjuje proponowane przez siebie zmiany, a wtedy obywatele Wielkiej Brytanii zaakceptują nowy stan rzeczy i członkowstwo na takich zasadach w owym głosowaniu.

Tymczasem liderzy strefy euro proponują dalsze integrowanie polityk jako lekarstwo na kłopoty gospodarcze UE. - To otwarte pytanie, czy dalsza integracja rozwiąże kryzys w strefie euro. Nikt nie próbuje rozwiązać problemu olbrzymiej różnicy konkurencyjności pomiędzy Niemcami, a takimi krajami jak Grecja, Hiszpania, Portugalia i inne – zauważył Callanan.

Lider Europejskich Konserwatystów i Reformatorów powiedział również, że Londyn będzie domagał się dalszych oszczędności w budżecie siedmioletnim. Jak podkreślił, chodzi o cięcia w biurokracji, wydatkach administracyjnych. Callanan powiedział, że Londyn rozumie sytuację Polski i nie chce cięć w zakresie funduszy strukturalnych. Zadeklarował również, że Wielka Brytania opowiada się za rozszerzeniem Unii, także na Wschód, kiedy państwa takie jak Ukraina i inne będą do tego gotowe. Eurodeputowany sceptycznie odniósł się do perspektyw wspólnej obrony europejskiej – zauważył, że NATO gwarantowało pokój w Europie przez 50 lat i z zaniepokojeniem odnosi się do prób przeniesienia tych obowiązków na nieaktywną obecnie agencję europejską.

agkm

Brytyjski
Brytyjski premier David Cameron, fot. PAP/EPA/ANDY RAIN