Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 11.02.2013

Papież Benedykt XVI abdykuje. Piorun uderzył w Watykan! [zdjęcie]

W niedzielę, kiedy Benedykt XVI podjął decyzję o rezygnacji, nad Stolicą Apostolską przeszła burza. Jeden z piorunów uderzył w kopułę Bazyliki św. Piotra.
Bazylika św. PiotraBazylika św. Piotra PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Tak decyzję o rezygnacji z urzędu tłumaczył Benedykt XVI w czasie konsystorza zwyczajnego w Watykanie. Papież oświadczył, że dla sprawowania powierzonej mu funkcji potrzebna jest zarówna siła psychiczna, jak i fizyczna, z którą Benedykt XVI ma problemy. W związku z tym papież uznał swojego niezdolność do wykonywania powierzonej mu posługi.

Benedykt XVI dodał, że "(...) rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona." Efektem takiej decyzji będzie ponowne zwołanie Konklawe dla wybrania nowego następcy św. Piotra.

Papież Benedykt XVI jednocześnie podziękował za wsparcie okazane mu podczas sprawowania pontyfikatu i poprosił o wybaczenie wszelkich potknięć i "niedoskonałości".

Kto zastąpi Benedykta XVI?

Kilka godzin po zapowiedzi abdykacji Benedykta XVI włoskie media publikują pierwsze listy tzw. papabili, to jest kardynałów, którzy mają szanse na najbliższym konklawe. Do udziału w konklawe uprawnionych jest 118 kardynałów, którzy nie ukończyli jeszcze osiemdziesiątego roku życia. Na to, by zostać papieżem, mają szanse także starsi purpuraci, ale wątpliwe, by zdecydowano się na wybór kardynała w podeszłym wieku.

Jednym z tzw. papabili jest arcybiskup Wiednia, 67-letni Christoph Schoenborn. Jest on uczniem Josepha Ratzingera, mógłby więc zagwarantować kontynuację kończącego się gwałtownie i niespodziewanie niemieckiego pontyfikatu. Na liście są także Filipińczyk Luis Antonio Tagale, Amerykanin Timothy Dolan, Brazylijczyk niemieckiego pochodzenia Odilo Pedro Scherer i Kanadyjczyk Marc Ouillet. Spośród Włochów wymienia się przewodniczącego rady kultury Gianfranco Ravasiego, który w przyszłym tygodniu prowadzić będzie rekolekcje wielkopostne dla papieża, oraz arcybiskupa Mediolanu Angelo Scolę.

Konklawe odbędzie się w drugiej połowie marca - tak, by na Wielkanoc Kościół miał już nowego papieża.

fot.
fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

polskieradio.pl/IAR/aj
''