Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Ewa Durzańska 19.02.2013

Więcej praw dla par homoseksualnych w Niemczech

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że osobom tej samej płci żyjącym w zarejestrowanym związku, nie można zabraniać tak zwanej sukcesywnej adopcji.
Posłuchaj
  • Wojciech Szymański (IAR)

Sukcesywna adopcja zachodzi wtedy, gdy jedna z osób zawierających związek homoseksualny wcześniej adoptowała dziecko a druga też chciałaby zostać rodzicem tego dziecka. Obecnie nie jest to możliwe.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał, że skoro sukcesywna adopcja jest możliwa w przypadku par heteroseksualnych pozbawiane takiej możliwości osób będących w związku homoseksualnym jest łamaniem prawa do równego traktowania.
Trybunał zastrzegł jednak, że orzeczenie nie oznacza automatycznej zgody na adopcje dzieci przez pary homoseksualne. Teoretycznie pozostaje to zabronione. Od kilku lat dozwolone jest za to adoptowanie rodzonego dziecka homoseksualnego partnera.

Sprawę wniosła do Trybunału mieszkanka Westfalii, która od 20 lat żyje w związku z inną kobietą. Sądy odmawiały jej prawa do adoptowania dziewczynki, którą kilka lat temu samodzielnie adoptowała jej partnerka.