Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 12.03.2013

Kupcy: rząd chce ułatwić życie złodziejom

Będzie więcej kradzieży. Tak kupcy komentują pomysł, aby kradzież do 1000 złotych była wykroczeniem a nie przestępstwem.
Kupcy: rząd chce ułatwić życie złodziejomKafziel/Wikimedia Commons/cc
Posłuchaj
  • Andrzej Faliński dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (źr. IAR)
  • Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski (źr. IAR)
Czytaj także

Rząd chce wprowadzić ustawę, podwyższającą do tysiąca złotych próg, do którego kradzież jest wykroczeniem karanym grzywną. Dziś kradzież w wysokości 250 złotych to przestępstwo, zagrożone nawet karą więzienia.

Za takim rozwiązaniem optowała policja. Policja tłumaczy równocześnie, że proponuje cały pakiet zmian, w tym podwyższenie grzywien i wprowadzenie rejestru wykroczeń.

Przeciwko takim pomysłom są zarówno zrzeszenia małych sklepików, jak i hipermarkety. "Kupcy zgodnie podkreślają, że nowe przepisy jedynie zachęcą drobnych przestępców do kradzieży" - mówi Andrzej Faliński dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. "Pomysły szalone" - mówi o propozycjach. Faliński podkreśla, że dzięki takim zmianom drobni złodzieje uzyskają większą sferę "bezpiecznej kradzieży", a handlowcy więcej stracą i sklepy staną się mniej bezpieczne.

Andrzej Faliński podkreśla, że przestępcy bagatelizują zagrożenie grzywną i potrafią wielokrotnie kraść z tego samego sklepu. "Z egzekwowaniem jest fatalnie" - tłumaczy Faliński. Podkreśla, że wielu złodziei nie nosi przy sobie dokumentów i podaje fałszywe dane. Nieletni złodzieje czują się bezkarni, bo grzywna jest ściągana z ich rodziców.

Przedsiębiorcy szacują, że niewykryte kradzieże powodują co roku nawet 2 miliardy strat. Od 2007 roku liczba drobnych kradzieży sklepowych wzrosła czterokrotnie.

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski podkreśla, że przepisy w tym względzie nie zmieniały się od wielu lat. Według niego, złodziej przedmiotu za kilkaset złotych często jest karany nawet po dwóch latach, kiedy zakończy się jego proces sądowy. Jak utrzymuje policja, nowe przepisy umożliwiałyby karanie takich osób od razu. "Nam zależy, żeby sprawca takiej kradzieży był rozliczony praktycznie natychmiast" - twierdzi Sokołowski. jak mówi, postępowanie sądowe jest kosztowne i długie, a chodzi o szybkie ukaranie winnego wysoką grzywną.

Sokołowski przyznaje, że konieczne jest także utworzenie rejestru wykroczeń i podwyższenie grzywien. Dzisiaj złodziej może otrzymać karę 500 złotych, w planach mógłby dostać nawet kilkutysięczną grzywnę. Każda z nich byłaby rejestrowana, a po kilku takich wykroczeniach złodziej mógłby trafić przed oblicze sądu.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>