Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 18.03.2013

Jarosław Gowin: wyrok TK pokaże czy ważniejsi są obywatele, czy elity

Minister sprawiedliwości powiedział, że liczy się z każdym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rozporządzenia dotyczącego reorganizacji 79 najmniejszych sądów rejonowych.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Trybunał Konstytucyjny w czwartek oceni, czy zgodne z konstytucją są przepisy, na podstawie których minister sprawiedliwości może dokonać reorganizacji sądów w drodze rozporządzenia.
- Liczę się z każdym orzeczeniem Trybunału. (...) Sprawa budzi wątpliwości także wśród konstytucjonalistów. Ten wyrok będzie oznaczał, co w Polsce jest ważniejsze: czy ważniejszy jest interes obywateli, czy ważniejsze są elity społeczne, takie jak sędziowie czy samorządowcy - powiedział Jarosław Gowin.
Jego zdaniem od momentu wprowadzenia reorganizacji (1 stycznia) dla mieszkańców najmniejszych powiatów niewiele się zmieniło. - Mamy połowę marca i widzimy, że wszystkie sądy, które działały przed 1 stycznia działają nadal - zaznaczył. Funkcjonują one jako wydziały zamiejscowe sądów rejonowych z sąsiednich powiatów, a nie jako samodzielne jednostki.
Według Gowina zmiany dotyczą dwóch kwestii. Minister podkreślił, że mniej jest stanowisk prezesów sądów i że sędziowie z reorganizowanych sądów orzekają już nie w jednym sądzie jak do tej pory, ale w dwóch, a nawet trzech.
Od 1 stycznia 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą. W zniesionych sądach orzekało ponad 550 sędziów - formalnie więc musieli oni zostać przeniesieni do większych sądów.
Reorganizacja spotkała się z krytyką środowiska sędziowskiego i samorządowców z miejscowości, w których siedziby miały małe sądy. W czerwcu 2012 roku do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek posłów - głównie z PSL, miesiąc później drugi skierowała Krajowa Rada Sądownictwa. Oba wnioski zostały połączone przez TK do wspólnego rozpoznania.
W Sądzie Najwyższym na rozstrzygnięcie czeka też blisko 300 odwołań sędziów zniesionych sądów od decyzji o przeniesieniu na inne miejsce służbowe. SN odroczył rozpoznanie pierwszych spośród tych odwołań do czasu wydania orzeczenia przez TK.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk