Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 02.05.2013

Polacy nie mogą uczyć się ... języka polskiego

Okazuje się, że w wielu krajach brakuje profesjonalnych nauczycieli języka polskiego. Polacy, którzy chcieliby się nauczyć rodzinnej mowy, nie zawsze mogą.
Polska wieś Wierszyna na SyberiiPolska wieś Wierszyna na SyberiiWikipedia/CC/Andrzej Barabasz (Chepry)
Posłuchaj
  • Ludmiła Jabłońska o nauce języka polskiego w Styrczy (źr. IAR)
  • Marcia Majcher z Argentyny
  • Ludmiła Wiżentas z wioski Wierszyna na Syberii
  • Irena Kieskierbakdunienie z Tbilisi
Czytaj także

Na całym świecie żyje około 20 milionów osób, które przyznają się do polskich korzeni. Od kilku lat najmłodsze pokolenie polskich emigrantów powraca do korzeni i chce uczyć się języka polskiego. Jednak w wielu krajach brakuje nauczycieli i lektorów tego języka.

W mołdawskiej wsi Styrcza żyje stu Polaków, którzy dopiero od niedawna mają możliwość nauki polskiego. Mieszkańcy Styrczy swoją tożsamość budują od początku. Dopiero dwa lata polskiego uczy się Ludmiła Jabłońska. Pierwszą nauczycielką, która przyjechała do Styrczy była Wanda Bury z Wrocławia. - Teraz jesteśmy już Polakami - dostaliśmy Karty Polaka - mówi Ludmiła Jabłońska

W Styrczy jest Dom Polski i tam na lekcje języka chodzi 11-letni Nikita Gordyński. Jak sam mówi, interesuje się historią Polski, do tej pory raz odwiedził ojczyznę swojego pradziadka.
Poszukiwanie polskich korzeni staje się coraz bardziej modne także wśród gruzińskich Polaków. Maria Filina jest profesorem na uniwersytecie w Tbilisi i od lat promuje polski język i kulturę. Prowadzi szeroką działalność - organizuje koncerty, wystawy, a nawet opiekę medyczną dla miejscowych Polaków.

Irena Kieskierbakdunienie z Tbilisi ocenia, że ostatnie lata w Gruzji to prawdziwy rozkwit polskości. W czasach Związku Radzieckiego nikt do tego nie przywiązywał wagi - teraz wśród młodych obserwuje się wręcz modę na polskość.

Ludmiła Wiżentas z polskiej wsi Wierszyna koło Irkucka podkreśla, że najważniejsze jest zachowanie języka. Wtedy tożsamość narodowa pozostanie. Im starsze pokolenie, tym lepiej mówi po polsku. - Natomiast młodzież choć nie zawsze uczy się w szkole polskiego, mowę potoczną rozumie dodaje Wiżentas.

W Argentynie bardzo trudno o profesjonalnych nauczycieli języka - skarży się Marcia Majcher. Naukę języka rozpoczęła kilka lat temu. Mówienie po polsu sprawia jej jeszcze dużo kłopotów, ale zawsze miała takie przeświadczenie, że jest Polką.
2 maja po raz dwunasty świętujemy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Według ostatnich wyliczeń Polacy za granicą stanowią 35 procent narodu polskiego. Największe skupiska Polaków to USA, Kanada, Brazylia, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja i Francja.
IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>