Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 06.05.2013

Politycy PiS w sądzie: zachowanie "Nergala” to przestępstwo

Czworo polityków PiS zeznawało jako świadkowie przed gdyńskim sądem w procesie lidera blackmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, "Nergala", oskarżonego o obrazę uczuć religijnych.
Adam DarskiAdam DarskiKrzysztof Zatycki/Wikimedia Commons

W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni w klubie "Ucho" 35-letni Darski podarł Biblię, a jej kartki rozrzucił mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu. Prokuratura oskarżyła muzyka o obrazę uczuć religijnych w maju 2010 r. na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów PiS oraz Ryszarda Nowaka - przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą - którzy obejrzeli w internecie film z koncertu.
- Darcie w publicznym miejscu Biblii, świętej księgi dla wielu religii, jest przestępstwem i pan Darski powinien za to odpowiadać - powiedział w poniedziałek przed Sądem Rejonowym w Gdyni poseł PiS Andrzej Jaworski.
Posłanka PiS Jolanta Szczypińska podkreśliła natomiast, że jeszcze dziś czuje się znieważona zachowaniem "Nergala". - Zbezcześcił Biblię, która jest przedmiotem sacrum. To jest niedopuszczalne. Nie mogę się z tym zgodzić jako chrześcijanka i nie ma tu żadnego znaczenia, czy byłam na tym koncercie osobiście - dodała.
Przed sądem w charakterze świadków wystąpili także b. eurodeputowana PiS Hanna Foltyn-Kubicka oraz b. poseł PiS Zbigniew Kozak. Oni także potwierdzali, że postawa "Nergala" podczas koncertu obraziła ich uczucia religijne i powinna go za to spotkać kara.
Darski nie był obecny w gdyńskim sądzie, reprezentował go obrońca Jacek Potulski. Podczas pierwszej rozprawy pod koniec marca "Nergal" nie przyznał się do winy. Wyjaśniał m.in., że w kanonie artystycznym muzyki, którą wykonuje, jest rebelia, skierowana często przeciwko Bogu i religiom. Muzyk tłumaczył też, że był zakaz filmowania koncertu.
Na kolejnej rozprawie 3 czerwca świadkami będą mężczyzna, który nagrał występ Behemotha w klubie "Ucho" oraz organizator tego koncertu ze strony zespołu.
Gdyński sąd rozpatruje czyn muzyka po raz drugi.
W 2011 r. Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Darskiego uznając, że działał on "bez zamiaru bezpośredniego". Od wyroku gdyńskiego sądu odwołała się prokuratura i Ryszard Nowak. W styczniu 2013 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił uniewinniający wyrok sądu niższej instancji dla "Nergala" i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach

to