Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 07.05.2013

Matura 2013. Dziś egzamin z języka polskiego

Najbliższe trzy tygodnie zadecydują o ich przyszłości. 368 tysięcy uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych rozpoczyna zdawanie matury.
Matura 2013. Egzamin z języka polskiegoMatura 2013. Egzamin z języka polskiegoPAP/Lech Muszyński

O godzinie 9:00 zacznie się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Matura 2013. Matura z języka polskiego (poziom podstawowy)>>>

W tym roku formuła matury nie zmienia się w porównaniu z poprzednim rokiem. Jedyne co, to inny jest terminarz. Marcin Smolik z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tłumaczy, że obecne rozwiązanie nie kumuluje wielu egzaminów w pierwszym tygodniu matury. Wcześniej pierwszego dnia, po napisaniu języka polskiego na poziomie podstawowym, wielu uczniów musiało po krótkiej przerwie zdawać poziom rozszerzony. W tym roku ten problem dotknie tylko 104 maturzystów, którzy zdecydowali się na zdawanie wiedzy o tańcu.
Matura 2013. Ważne informacje dla maturzystów>>>
Egzamin podstawowy z języka polskiego potrwa 170 minut. Będzie się składać z kilkunastu pytań dotyczących załączonego tekstu. Maturzyści będą musieli też napisać tekst na jeden z dwóch zaproponowanych tematów.
Matura 2013. Najwięcej maturzystów napisze egzamin z...>>>
Maturzyści obowiązkowo muszą zdać jeszcze dwa przedmioty. Matematykę na poziomie podstawowym napisze w środę 407 tysięcy osób. Kilkadziesiąt tysięcy z nich to osoby, które poprawiają swój rezultat uzyskiwany w poprzednich latach. Ostatni obowiązek to egzamin z języka obcego. Tutaj tradycyjnie króluje język angielski. Na poziomie podstawowym będzie go w czwartek zdawać 328 tysięcy uczniów.
Matura 2013. Harmonogram egzaminów maturalnych>>>
Uczniowie mogą zdawać nawet do sześciu przedmiotów dodatkowych. Wybór uzależniają od wymagań uczelni, do których składają papiery. Marcin Smolik zauważa, że rośnie popularność przedmiotów ścisłych. W tym roku jednak nadal najpopularniejsza jest geografia. Podstawę zdaje 48 tysięcy uczniów, a rozszerzenie 32,5 tysiąca.

IAR, to