Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jakub Wesołowski 08.05.2013

Młodzi, zdolni... i z Polski

W środę premier Donald Tusk nagrodził laureatów pierwszej edycji konkursu "Generacja Przyszłości”, skierowanego do młodych studentów, którzy chcą wziąć udział w międzynarodowych konkursach i zawodach.
Warszawa, 08.05.2013. Premier Donald Tusk przy bolidzie Kropelka z silnikiem o minimalnym zużyciu paliwa. Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu Generacja Przyszłości oraz Nagród Prezesa Rady Ministrów w ogrodach Kancelarii Premiera.Warszawa, 08.05.2013. Premier Donald Tusk przy bolidzie Kropelka z silnikiem o minimalnym zużyciu paliwa. Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu "Generacja Przyszłości" oraz Nagród Prezesa Rady Ministrów w ogrodach Kancelarii Premiera.PAP/ Radek Pietruszka

- Dzisiejsze nagrody są potwierdzeniem, że zaczynamy umieć korzystać z koniunktury, jaka zaczęła się wraz z przystąpieniem Polski do UE - powiedział podczas przemówienia Tusk. Premier przyznał, że problemem wciąż jest niedoinwestowanie polskiej nauki. Polscy badacze muszą nadrabiać czas utracony po wojnie, kiedy za granicą rozpoczął się naukowy "wyścig zbrojeń". Zdaniem Tuska polscy badacze w niczym innym nie ustępują kolegom z innych krajów.

"Generacja Przyszłości” to nowy program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tegorocznej, pierwszej edycji wyróżniono 31 projektów. - Chcieliśmy pomóc uczelniom w finansowaniu prac konstrukcyjnych i badawczych studentów - powiedziała obecna na uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbara Kudrycka. Minister nazwała obecne pokolenie pokoleniem 3xCCuriosity, Competition and Cooperation (ciekawość, współzawodnictwo i współpraca), w które warto inwestować.

W pierwszej edycji nagrodzono m.in. informatyków z Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego, którzy szykują się do mistrzostw w programowaniu. Kilka zespołów przeznaczy nagrodę na budowę pojazdów, tak jak zespoły z Politechnik Śląskiej i Warszawskiej (pojazdy o minimalnym zużyciu paliwa). Studentom Politechniki Białostockiej nagroda natomiast pokryje koszty wyjazdu na zawody ze zbudowanym przez siebie łazikiem marsjańskim.

W każdej edycji programu dofinansowanie otrzyma maksymalnie 50 projektów. Każdy z nich może trwać do dwóch lat. Studenci startujący indywidualnie mogą liczyć na wsparcie do 100 tys. zł, startując z zespołem można otrzymać nawet pół miliona. Środki mogą być przeznaczone na: pokrycie kosztów stworzenia projektu, przygotowanie do konkursów i wyjazdy na międzynarodowe zawody.

Premier wręczył również 44 Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, naukowo-techniczną lub artystyczną. Wśród nagrodzonych znalazł się m.in. dr Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, badający ścieżki naprawy DNA oraz dr Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, który pracuje nad wykorzystaniem grafenu na szerszą skalę.

Nagrody po raz pierwszy wręczono w 1994 r. z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk.

PAP, kw