Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 13.05.2013

Lekarz o decyzji Watykanu: to nie cud, to nauka

Uzdrowienie włoskiej zakonnicy z choroby nowotworowej, które uznano za cud za wstawiennictwem 800 męczenników z Apulii, kanonizowanych w niedzielę przez papieża Franciszka, to zasługa nauki i terapii, jaką przeszła - uważa jej lekarz.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu/public domain
Posłuchaj
  • Kwestionowany cud - korespondencja Marka Lehnerta (IAR)
Czytaj także

Zmarła w 2012 w 85. roku życia zakonnica, siostra Francesca, w świecie Cecilia Levote, zachorowała w 1979 roku na raka. Lekarze dawali jej sześć miesięcy życia. Do łóżka chorej przyniesiono urnę z relikwiami męczenników i według niej oraz Watykanu, to za ich wstawiennictwem powróciła całkowicie do zdrowia. Tymczasem, jak twierdzi znany onkolog, doktor Salvatore Toma, jej uzdrowienie było dziełem medycyny.

Leczenie zakonnicy w jednym z genueńskich szpitali trwało dwa lata i zakończyło się pełnym sukcesem. Doktor Toma uważa, iż nie można mówić o cudzie i nie rozumie, dlaczego Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, a konkretnie jej komisja lekarska, uznała uzdrowienie zakonnicy za niewytłumaczalne z punktu widzenia nauki. Watykan nie ustosunkował się jeszcze do jego wypowiedzi.

''IAR/aj