Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 01.07.2013

Dokumenty Snowdena: Europa solidarnie krytykuje USA

Europejscy przywódcy łączą się w krytyce USA. To reakcja na doniesienia tygodnika "Der Spiegel", który podał, że amerykańskie służby inwigilują instytucje Unii Europejskiej
Der Spiegel powołując się na informację od Edwarda Snowdena podał, że amerykańskie służby inwigilują instytucje Unii Europejskiej kontrolując rozmowy telefoniczne i komunikację internetową"Der Spiegel" powołując się na informację od Edwarda Snowdena podał, że amerykańskie służby inwigilują instytucje Unii Europejskiej kontrolując rozmowy telefoniczne i komunikację internetowąPAP/EPA/JENS BUETTNER

Włochy czekają na wyjaśnienia strony amerykańskiej w sprawie tzw. Datagate, a zwłaszcza podsłuchu ich ambasady w Waszyngtonie. Wyrazicielem tych oczekiwań jest sam prezydent Giorgio Napolitano. Prezydent Napolitano, który dwa dni temu skończył 88 lat, uważa, że sprawa jest niezwykle drażliwa. Tym bardziej jak powiedział - "powinna znaleźć zadowalające odpowiedzi". Przekonana jest o tym również włoska minister spraw zagranicznych Emma Bonino, która w imieniu rządu wyraziła nadzieję, że administracja amerykańska udzieli wszystkich niezbędnych odpowiedzi i wyjaśnień. Szefowa włoskiej dyplomacji ufa, że w imię przyjaznych stosunków obu krajów Włochy doczekają się ich w możliwie jak najkrótszym czasie.

Hollande grozi Obamie

Prezydent Francji domaga się od Amerykanów wyjaśnień i wstrzymania działalności szpiegowskiej wobec Francji i partnerów europejskich. To warunek do kontynuowania rozmów na inne tematy. Według Francois Hollande'a dowody na prowadzenie podsłuchów przez Amerykanów są wystarczające by tę sprawę potraktować bardzo poważnie. Prezydent stwierdził, że tego typu praktyki są niedopuszczalne między partnerami i sojusznikami - dlatego domaga się wyjaśnień.

Według niektórych ekspertów francuskich nie należy sprawy wyolbrzymiać, gdyż tego typu działalność szpiegowska była, jest i będzie prowadzona. Nie chodzi o cele wojskowe lecz przemysłowe. Mircrosoft, który znajduje się na celowniku Unii chciałby wiedzieć co się o tej sprawie mówi w kuluarach w Brukseli, a Boeing prowadzący z Airbusem walkę o przestworza też chętnie by się dowiedział o działaniach przeciwnika.

Merkel porozmawia z Obamą

Niemcy ostro krytykują Stany Zjednoczone za inwigilację ich kraju, a także instytucji Unii Europejskiej przez amerykańskie służby. Kanclerz Angela Merkel wkrótce ma rozmawiać o tej sprawie z prezydentem Barackiem Obamą. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert zastrzegł, że informacje na temat działań amerykańskich służb to na razie doniesienia mediów. Dodał jednak, że jeśli się potwierdzą, to trzeba będzie wyciągnąć z tego konsekwencje. Podsłuchiwanie przyjaciół jest niedopuszczalne, nie jesteśmy już w czasach zimnej wojny - powiedział Seibert. Ostro zareagował także niemiecki MSZ wzywając na rozmowę amerykańskiego ambasadora w Berlinie.

O Edwardzie Snowdenie i aferze PRISM - tu zobacz więcej>>>

''IAR/aj