Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 07.09.2013

Sikorski: Gruzja może podpisać umowę z UE do końca 2014 roku

Jeśli Gruzja wypełni warunki, może spodziewać się podpisania umowy z UE jeszcze za kadencji tej komisji. Takie stanowisko KE przekazał Gruzji szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.
Ryga, Łotwa, 07.09.2013. Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (P) oraz premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili (L) podczas spotkania w RydzeRyga, Łotwa, 07.09.2013. Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (P) oraz premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili (L) podczas spotkania w RydzePAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Radosław Sikorski po spotkaniu z premierem Gruzji: przekazałem mu zobowiązanie Komisji Europejskiej, że gdy Gruzja wypełni warunki, to przed końcem kadencji tej Komisji umowa będzie przygotowana do podpisania (...). Cieszymy się, że Gruzja utrzymuje swój proatlantycki kierunek (źr. IAR)
Czytaj także

Gruzja może podpisać umowę stowarzyszeniową przed końcem 2014 - podkreślił Radosław Sikorski po spotkaniu z premierem Gruzji Bidziną Iwaniszwililim. Politycy spotkali się w stolicy Łotwy, gdzie odbywa się konferencja poświęcona polityce zagranicznej i obrony w Północnej Europie.
Radosław Sikorski zaznaczył, że jeżeli Gruzja spełni warunki, może się spodziewać zielonego światła na drodze do stowarzyszenia z Unią Europejską. Szef polskiego MSZ powiedział, że przekazał Bidzinie Iwaniszwilemu wczorajsze zobowiązanie Komisji Europejskiej. Komisja zobowiązuje się, że jeśli Gruzja wypełni warunki i parafuje jesienią umowę stowarzyszeniową, to przed końcem kadencji komisji umowa będzie gotowa do podpisania.
- To bardzo dobra wiadomość dla Gruzji i Partnerstwa Wschodniego - ocenił Radosław Sikorski. Jak dodał, cieszy się z tego, że Tibilisi utrzymuje swój proatlantycki kierunek.
Jak zaznaczył Radosław Sikorski, Polska wyśle do Gruzji swoich obserwatorów na najbliższe wybory prezydenckie w tym kraju, by przekonać się o ich demokratycznym charakterze.

Szczyt w listopadzie w Wilnie

W lipcu Gruzja zakończyła negocjacje w sprawie porozumienia o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) , które stanowi część umowy stowarzyszeniowej z UE. Tbilisi ma nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa zostanie parafowana na wileńskim szczycie Partnerstwa Wschodniego.
Wybory prezydenckie w Gruzji już w październiku!

Wybory prezydenckie odbędą się w Gruzji 27 października. Do tej pory zarejestrowano już sześciu kandydatów, wśród których nie ma obecnego bardzo prozachodniego prezydenta Micheila Saakaszwilego, ponieważ nie może on ubiegać się o trzecią kadencję prezydencką.
Wygrana koalicji Iwaniszwilego w wyborach parlamentarnych w październiku 2012 roku zakończyła trwającą blisko 10 lat dominację Saakaszwilego na gruzińskiej scenie politycznej. Po raz pierwszy od rewolucji róż w 2003 roku, po której Saakaszwili skierował kraj ku Zachodowi, premier i prezydent wywodzą się z dwóch różnych obozów politycznych. Są one obecnie w głębokim konflikcie.
Sikorski w sobotę po południu w Rydze wziął udział w podsumowującej dyskusji na zakończenie konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa. W dyskusji głos zabrali także m.in. prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves oraz szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt .

PAP/IAR/agkm

Polski
Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (P) oraz premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Rydze, PAP/Paweł Supernak

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

''