Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 25.09.2013

60. rocznica aresztowania prymasa Wyszyńskiego

60 lat temu funkcjonariusze ówczesnego Biura Bezpieczeństwa Publicznego aresztowali Prymasa Tysiąclecia.
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński podczas uroczystości w Bardzie Śląskim, 1950Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński podczas uroczystości w Bardzie Śląskim, 1950PAP/CAF
Posłuchaj
  • 60. rocznica uwięzienia kardynała Wyszyńskiego - relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Czytaj także

Kardynał Stefan Wyszyński został zatrzymany w nocy w swojej rezydencji w Warszawie. Dwie grupy z UB wtargnęły na teren jego domu - mów ksiądz Józef Górzyński.

Kapłan dodaje, że pierwsza z nich przeskoczyła do ogrodu. Tam aresztowano ówczesnego sekretarza Prymasa - mówi ksiądz Górzyński. Druga grupa wtargnęła od strony wejścia głównego. Wtedy odizolowano Prymasa od pozostałych.

Zobacz serwis specjalny Prymas Tysiąclecia >>>

Przyczyną uwięzienia był sprzeciw kardynała Stefana Wyszyńskiego wobec łamania porozumień, jakie ówczesne władze zawarły z Kościołem.

Kiedy rządzący zdecydowali się na obsadzanie stanowisk kościelnych, prymas stanowczo zaprotestował. Hierarcha wraz z całym Episkopatem napisał wtedy: "Non possumus…Gdy cezar siada na ołtarzu, to mówimy krótko: Nie wolno!. Więcej trzeba słuchać Boga niż ludzi".

W momencie aresztowania, późnym wieczorem 25 września 1953 roku, prymas uznał, że działanie podjęte przeciwko niemu są bezprawne i odmówił przyjęcia decyzji ówczesnego premiera. Pod przymusem został jednak wywieziony z Warszawy. Kolejne trzy lata spędził przetrzymywany w: Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim i Komańczy. Wyszedł na wolność w październiku 1956 roku.

Komuniści prymasa Wyszyńskiego nie tolerowali. Natomiast naród widział w nim kogoś komu zależy na jedności Polaków - podkreśla ksiądz Henryk Małecki historyk Kościoła. Ludzie cenili jego starania o zachowanie naszej tożsamości. On sam i on jako prymas był też postrzegany jako gwarant prawdy - wyjaśnia duchowny.

W słowie do wiernych obecny metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz zachęca, aby w rocznicę uwięzienia Prymasa Tysiąclecia modlić się o jego beatyfikację.

IAR, to