Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 25.09.2013

Janukowycz: sprawa Tymoszenko będzie załatwiona do 21 października

21 października odbędzie się posiedzenie rady ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Do tego czasu ma być jasne, co stanie się z Julią Tymoszenko.
Julia Tymoszenko gotowa jest negocjować z Janukowyczem warunki jego dymisjiJulia Tymoszenko gotowa jest negocjować z Janukowyczem warunki jego dymisjitymoshenko.ua
Posłuchaj
  • Janukowycz ma rozwiązać sprawę Tymoszenko - korespondencja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
Czytaj także

Deklaracja padła w kuluarach ONZ, w Nowym Jorku, na spotkaniu „Grupy przyjaciół Ukrainy” poświęconym umowie stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział, że na drodze do podpisania tego dokumentu pozostało jeszcze kilka nierozwiązanych kwestii, w tym właśnie sprawa Julii Tymoszenko.

Prezydent powiedział, że współpracuje z misją Parlamentu Europejskiego i udało się osiągnąć porozumienie w wielu punktach. Rezultaty będą ujawnione, gdy misja zakończy swoją działalność. Będzie to przed 21 października, kiedy odbędzie się posiedzenie rady ministrów spraw zagranicznych państw Unii, na którym ministrowie spraw zagranicznych państw unijnych, na podstawie oceny postępów Ukrainy, podejmą decyzję o tym, czy podpisywać z nią w listopadzie w Wilnie umowę o stowarzyszeniu.
Jedną z ważnych podstaw tej oceny będzie raport byłego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coxa, którzy jako specjalni wysłannicy PE na Ukrainę prowadzą działania na rzecz uwolnienia Tymoszenko.
- Ich misja wciąż trwa i jest bardzo ważna. Wcześniej można było odnieść wrażenie, że nie chcemy czegoś robić. Dziś doszliśmy do wspólnego punktu widzenia w wielu sprawach. Jaki będzie ten punkt widzenia (w sprawie Tymoszenko) stanie się jasne, gdy misja będzie podsumowywała swą działalność, czyli przed posiedzeniem rady ministrów spraw zagranicznych (UE), które odbędzie się 21 października - oświadczył Janukowycz.
Julia Tymoszenko, która uważana jest za najważniejszą przeciwniczkę polityczną obecnego prezydenta, odsiaduje obecnie wyrok siedmiu lat więzienia. Skazano ją za to, że przekroczyła swe uprawnienia, gdy w 2009 roku jako szefowa rządu zgodziła się na podpisanie niekorzystnych dla Ukrainy umów gazowych z Rosją.
UE nie podziela tej oceny i uważa, że Tymoszenko powinna odzyskać wolność, gdyż wtrącono ją do więzienia za podjęcie decyzji o charakterze politycznym.
Kwaśniewski i Cox proponują, by władze w Kijowie wypuściły ją z więzienia z uwagi na konieczność leczenia za granicą. Wskazuje się, że Tymoszenko, która ma problemy z kręgosłupem, mogłaby pojechać na kurację do Niemiec.

''

IAR, PAP, bk