Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 03.10.2013

Statek z imigrantami zatonął u wybrzeży Lampedusy

Liczba ofiar po zatonięciu łodzi z imigrantami przy wybrzeżu włoskiej wyspy Lampedusa ciągle wzrasta. Zginęły co najmniej 94 osoby.
Przy wybrzeżu włoskiej wyspy Lampedusa zatonęła łódź z imigrantamiPrzy wybrzeżu włoskiej wyspy Lampedusa zatonęła łódź z imigrantami PAP/EPA/NINO RANDAZZO

Włoska straż wybrzeża poinformowała, że uratowano 163 rozbitków - imigrantów z Afryki. Liczba ofiar może jeszcze zwiększyć się, bo na łodzi, która zatonęła mogło być nawet 500 osób. Uratowani są pod opieką służb ratunkowych, dostarczono im koce termiczne, większość jest w szoku. Ciała ofiar przewożone są do opuszczonego hangaru na lotnisku na Lampedusie.

Tragedia u wybrzeży Lampedusy - czytaj więcej

Według relacji świadków na łodzi wybuchł pożar, pół mili od brzegu wyspy. Ogień wywołał panikę wśród pasażerów, a to z kolei spowodowało wywrócenie łodzi. Pierwszej pomocy rozbitkom udzieliły łodzie motorowe pływające w pobliżu, potem napłynęły łodzie ratunkowe włoskiej straży wybrzeża.

Włoska prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie. Premier Włoch Enrico Letta napisał na twitterze, że jest wstrząśnięty wielką tragedią.

Natomiast papież Franciszek, także na Twitterze,  zaapelował o modlitwę za ofiary tej tragedii, a w czasie jednego ze spotkań w Watykanie, nawiązując do niej, powiedział, że to "hańba".

Liczą na azyl w Unii

Lampedusa to włoska wyspa leżąca pomiędzy Tunezją o Sycylią. Z racji położenia jest miejscem, do którego zmierza tysiące imigrantów z północnej Afryki, którzy liczą na azyl w Unii Europejskiej.

Chwilę przed pojawieniem się informacji o zatonięciu łodzi, do wybrzeży Lampedusy przybyła inna łódź z ponad 460 imigrantami. Z kolei na początku tygodnia w pobliżu wyspy zatonęła łódź z 13 osobami, które próbowały dostać się na Sycylię.

W ciągu ostatnich 20 lat na Morzu Śródziemnym doszło do licznych tragedii uchodźców. Życie straciło ponad 25 tysięcy osób, tylko w roku ubiegłym 1700. W czasie swej lipcowej wizyty na włoskiej wyspie, papież Franciszek apelował o położenie kresu procederowi przewozu uchodźców z krajów ogarniętych wojną czy biedą jednostkami, które nie gwarantują ich bezpieczeństwa. Prosił o walkę z coraz większą obojętnością wobec dramatu imigrantów.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR,kh

''