Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 26.10.2013

Zmiana czasu. Czas zimowy i letni to zwykła umowa?

Chcemy pracować i uczyć się, kiedy jest najwięcej światła - tłumaczy doktor Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika. W nocy z soboty na niedzielę przechodzimy na czas zimowy. Przestawimy zegarki z trzeciej na drugą w nocy.
Zmiana czasu. Czas zimowy i letni to zwykła umowa?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Doktor Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika (IAR)
Czytaj także

Doktor Złoczewski podkreśla, że dzięki przestawieniu zegarków nasz organizm dłużej pracuje, kiedy jest jasno. W środku zimy jest to tylko około sześciu godzin i warto dobrze nimi gospodarować. Naukowiec przypomina, że w świetle dziennym organizm człowieka pracuje najefektywniej.

<<<Zmiana czasu>>>

Kamil Złoczewski dodaje, że podczas zimy powinniśmy przebywać na słońcu. Brak światła może źle wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Jego brak może kończyć się nawet depresją.

W Unii Europejskiej zmiana czasu funkcjonuje na mocy dyrektywy. Pozwala to między innymi łatwiej komunikować się między partnerami gospodarczymi. Rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii. Czasu nie zmieniają również Białoruś i Rosja.

Zmianę czasu stosuje się w blisko 70 krajach świata.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje ona nieprzerwanie. W naszym kraju tę zmianę reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów.

Do czasu letniego wrócimy 30 marca 2014 roku.

Czytaj też <<<Ekonomiści: zmiana czasu to zaszłość historyczna>>>

IAR,kh

Zobacz galerię Dzień na Zdjęciach>>>