Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 08.11.2013

Elbanowska o referendum ws. sześciolatków: będziemy działać do skutku, nie poddamy się!

Politycy PO i PSL zignorowali rodziców, którzy mają konstytucyjne prawo do decydowania o swoich dzieciach - powiedziała Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców tuż po odrzuceniu przez Sejm wniosku o przeprowadzenie referendum ws. 6-latków w szkołach.
Prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców Karolina Elbanowska z synkiem Jonaszem podczas konferencji prasowej nt. raportu o stanie szkół Szkolna rzeczywistość 20132014. Spotkanie odbyło się w Biurze Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w Warszawie.Prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców Karolina Elbanowska z synkiem Jonaszem podczas konferencji prasowej nt. raportu o stanie szkół "Szkolna rzeczywistość 2013/2014". Spotkanie odbyło się w Biurze Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

- Rodzice, to jest nasz dzień, kiedy pokazaliśmy naszą siłę. Politycy nas zignorowali, ale to nie zmienia faktu, że my będziemy walczyć do skutku o nasze dzieci. To my jesteśmy wyborcami, to my jesteśmy rodzicami, to my mamy konstytucyjne prawo do decydowania o edukacji dzieci - powiedziała Elbanowska dziennikarzom.

- Będziemy o tym pamiętać i nie odpuścimy. Będziemy działać dalej, nie przestaniemy walczyć. To chodzi o nasze dzieci. Nam chodzi tylko o jedno: chcemy mieć prawo do decydowania o edukacji naszych dzieci - podkreśliła.

"Nie popadajcie w rozpacz"

Apelowała też do rodziców i przeciwników reformy, by się nie poddawali. - Nie popadajcie w jakąś rozpacz i smutek - mówiła Elbanowska, zapowiadając, że inicjatorzy referendum - Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców - będzie działać do skutku.

-Ta reforma nie wejdzie w życie, bo ona w polskich warunkach nie ma racji bytu. Gdyby szkoły były przygotowane, gdyby reforma była przygotowana to ponad 80 proc. rodziców nie zostawiałoby dzieci w przedszkolach - dodała.

Czytaj też<<<Sejm: nie będzie referendum w sprawie sześciolatków>>>

Nikt się nie wstrzymał

Wniosek poparło posłów 222, przeciw było 232. W głosowaniu wzięło udział 454 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Bezwzględna większość głosów konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 228 posłów.

Po głosowaniu obecna na sali obrad inicjatorka wniosku o referendum Karolina Elbanowska oraz goście na galerii sejmowej zaczęli skandować: "Hańba, wstydźcie się!". Z kolei jej mąż Tomasz Elbanowski trzymał transparent z napisem: "Dzieci i rodzice głosu nie mają?".

Milion podpisów

Pod wnioskiem o referendum zebrano prawie milion podpisów. Wnioskodawcy zaproponowali pięć pytań. Chcieli spytać obywateli czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków. Chcieli też poznać opinię Polaków czy byliby za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii i innych przedmiotów.

Kolejne pytanie dotyczyło stopniowego powrotu do systemu: osiem lat szkoły podstawowej plus cztery lata szkoły średniej. Obywatele mieliby też wypowiedzieć się czy są za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli.

Sejm/x-news

IAR,PAP,kh