Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 10.11.2013

Anty-Szczyt Klimatyczny: na globalne ocieplenie brak dowodów

Zorganizowany w Warszawie m.innymi przez Ruch Narodowy, "Anty-Szczyt Klimatyczny", kwestionuje globalne ocieplenie i ma być przeciwwagą dla rozpoczynającego się w poniedziałek szczytu klimatycznego ONZ.
Fundator i wiceprezydent Commitee For A Constructive Tomorrow (CFACT) David Rothbard (L) z USA oraz ekspert klimatyczny Craig Rucker (P) z USA podczas konferencji Anty-Szczyt Klimatyczny.Fundator i wiceprezydent Commitee For A Constructive Tomorrow (CFACT) David Rothbard (L) z USA oraz ekspert klimatyczny Craig Rucker (P) z USA podczas konferencji "Anty-Szczyt Klimatyczny". PAP/EPA/Leszek Szymański

Uczestnicy "Antyszczytu" kwestionują globalne ocieplenie i apelują o rzetelne rozliczenie protokołu z Kioto oraz o większe ulgi w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla dla Polski.

Michał Putkiewicz z Ruchu Narodowego uważa, że polskie władze powinny skuteczniej walczyć o rabat w redukcji dwutlenku węgla dla naszego kraju. Działacz zarzucił rządzącym politykom bierność i powiedział, że  - łykają postulaty klimatyczne UE jak pelikany wodę -. Putkiewicz dodał, że Polska powinna rozpocząć twarde negocjacje w tej sprawie.

Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki przekonuje, że ograniczenia emisji dwutlenku węgla mają na celu blokowanie rozwoju takich krajów jak Polska. - Jest to element opresji gospodarek rozwiniętych, mniej energochłonnych, wobec naszych - rozwijających się, bardziej energochłonnych. Jest to też wyraz preferencji ideologicznej, która nie ma nic wspólnego ze zdrową ekologią, ochroną przyrody, a więcej z takim zielonym fanatyzmem - mówi Winnicki.

Geolog klimatyczny z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Leszek Marks twierdzi, że wpływ człowieka na ocieplenie klimatu nie jest udowodniony. - Z twierdzeniem o globalnym ociepleniu nie zgadza się wielu naukowców - podkreślał.

W warszawskim "Anty-szczycie Klimatycznym" uczestniczyli także: Fundator i wiceprezydent Commitee For A Constructive Tomorrow (CFACT) David Rothbard z USA oraz amerykański ekspert klimatyczny Craig Rucker, który kwestionuje tezy o istotnym wpływie człowieka na zmiany klimatyczne na świecie.

Spotkanie przeciwników restrykcyjnego ograniczenia emisji dwutlenku węgla odbywa się w Warszawie w przeddzień rozpoczęcia szczytu klimatycznego ONZ. Uczestnicy konferencji na Stadionie Narodowym będą zastanawiać się jak ma wyglądać światowe porozumienie klimatyczne po 2020 roku. Komisja Europejska oczekuje, że państwa, które jeszcze tego nie uczyniły, zaproponują na konferencji w Warszawie działania w zakresie redukcji emisji do 2020 roku. Choć Unia Europejska i ponad 80 państw spoza Unii podjęły już takie zobowiązania, zdaniem Brukseli są one wciąż niewystarczające.

 

Artur Zawisza z Ruchu Narodowego  TVN24/x-news

mc