Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Zabłocka 14.11.2013

Dwujęzyczne tablice na Litwie wykluczone - jest projekt konserwatystów w tej sprawie

Konserwatyści na Litwie są przeciwni dwujęzycznym nazwom ulic. Opozycyjna litewska partia konserwatywna zarejestrowała projekt ustawy o mniejszościach narodowych, który zabrania używania dwujęzycznych tablic w miejscowościach zwarcie zamieszkanych przez mniejszości narodowe, w tym Polaków.
Na Listwie zatrzymany został białoruski szpiegNa Listwie zatrzymany został białoruski szpiegWikmmedia Commons/lic. CC/Albertus teolog

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) wskazuje, że projekt jest sprzeczny z Konwencją Ramową o Ochronie Mniejszości Narodowych Rady Europy, którą Litwa ratyfikowała.

- Konwencja ta zakłada prawo do używania języków mniejszości narodowych w życiu publicznym i Litwa jest zobligowana do dostosowania swego ustawodawstwa do przepisów konwencji - powiedział  wiceminister kultury Litwy z ramienia AWPL Edward Trusewicz.

Zgłoszony przez konserwatystów projekt jest kontrprojektem do zgłoszonego rządowego projektu ustawy, który zezwala na używanie języka mniejszości narodowych w życiu publicznym i na podwójne nazewnictwo ulic i miejscowości, w których przedstawiciele mniejszości narodowych stanowią co najmniej 25 proc. mieszkańców.

Zapis przewidujący możliwość używania języka mniejszości narodowych wzbudza na Litwie wiele emocji rozpalanych przez nacjonalistycznie nastawionych polityków głównie z partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci.

Przed miesiącem grupa posłów zwróciła się m.in. do rządu Litwy z wnioskiem, by nie zgłaszał on pod obrady Sejmu swego projektu ustawy, gdyż - w opinii posłów - stosowanie podwójnego nazewnictwa byłoby sprzeczne z litewską konstytucją i wieloma orzeczeniami krajowych sądów w tej sprawie.

Ustawa o mniejszościach narodowych, która zezwalała na dwujęzyczność została przyjęta na Litwie w 1989 roku, gdy kraj wchodził jeszcze w skład ZSRR, i wygasła w 2010 roku. Tymczasem została przyjęta ustawa o języku państwowym, która jednoznacznie wskazuje, że nazwy ulic i miejscowości powinny być pisane tylko w języku litewskim.

Premier Litwy stawia znak równości między Polską, a Rosją >>>

Program obecnego rządu Litwy przewiduje zalegalizowanie podwójnych napisów nazw ulic i miejscowości. Wiceminister Trusewicz, który przewodniczył rządowej grupie roboczej przygotowującej projekt ustawy o mniejszościach, twierdzi, że trafi on pod obrady jeszcze podczas jesiennej sesji litewskiego Sejmu.

Obecnie Polacy stanowią ponad 25 proc. mieszkańców w rejonie wileńskim, solecznickim, święciańskim i trockim, a Rosjanie - w Wisagini.

PAP, iz