Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 25.11.2013

Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie? Zadecydują lokalne władze

Radni sejmiku województwa małopolskiego zadecydują w poniedziałek, czy mieszkańcy Krakowa będą mogli palić w piecu węglem i drewnem.
Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie? Zadecydują lokalne władzeTomasz Halszka/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego: chcemy wywrzeć presję na radnych (IAR)
  • Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego: jeśli palenie drewnem będzie dopuszczone, stężenie szkodliwych substancji może się nie zmniejszyć (IAR)
  • Jacek Ręka, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki Polskie: emisja spalin z dobrego pieca opalanego drewnem jest niższa niż w przypadku spalania węgla (IAR)
Czytaj także

Debata i głosowanie nad programem poprawy jakości powietrza kończą roczny spór na temat wprowadzenia zakazu.
Na sali obrad będą obecni przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego, którzy pierwsi domagali się wprowadzenia zakazu palenia węglem. - Chcemy wywrzeć nacisk na radnych, aby poparli zakaz palenia węglem i drewnem - mówi w rozmowie z IAR Ewa Lutomska z KAS.
Ale część radnych oraz producenci kominków domagają się dopuszczenia w przepisach możliwości spalania drewna - mówi Jacek Ręka, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki Polskie. Twierdzi on, że emisja spalin z dobrego pieca opalanego drewnem jest o wiele niższa niż przy spalaniu węglem.
Przeciwnego zdania jest Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Jak zaznacza, obecnie krakowianie mają 12 tysięcy kominków i - według niej - spalanie w nich drewna powoduje podobne zanieczyszczenie, jak palenie węglem.
Zakaz, jeżeli zostanie przegłosowany przez małopolskich radnych, zacznie obowiązywać za pięć lat. Kraków jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie. Normy stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych w powietrzu przekraczane są przez większość dni w roku.

Ich wdychanie powoduje nie tylko uciążliwy kaszel, ale również przewlekłe choroby układu oddechowego.

IAR, bk