Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 26.11.2013

Szkocja: rząd wyznacza drogę do niepodległości

Rząd Szkocji opublikował "Białą Księgę" wyznaczającą warunki ekonomiczne, socjalne i polityczne szkockiej niepodległości. W 2014 roku Szkoci odpowiedzą w referendum na pytanie czy chcą stać się niepodległym państwem.
Flagi Szkocji i Wielkiej BrytaniiFlagi Szkocji i Wielkiej BrytaniiThe Laird of Oldham/Wikimedia Commons/CC

Autorami opracowania są: rząd krajowy Szkocji i Szkocka Partia Narodowa SNP, które przeforsowały referendum niepodległościowe. Przedstawił je premier Alex Salmond.

Dokument ma 670 stron. Jego priorytetem - podkreślał w Glasgow szef autonomicznego rządu - jest budowa bardziej demokratycznego i dostatniego społeczeństwa. Chodzi o stworzenie jak najlepszego środowiska dla szkockiego biznesu i przemysłu tak, by region mógł z powodzeniem funkcjonować jako niezależne państwo.- Szkocja jest w naszych rękach - mówił Salmond.

Autonomiczny rząd chce zachowania funta jako obowiązującej waluty. Według Salmonda, zyskałaby na tym zarówno Szkocja jak i reszta Wielkiej Brytanii.

Pierwszy parlament niepodległej Szkocji wycofałby natomiast z jej terytorium brytyjskie siły odstraszania nuklearnego - czyli stacjonujące w bazie Faslane na zachód od Glasgow cztery atomowe okręty podwodne z pociskami balistycznymi Trident.

Utrzymałby obecną 20-procentową podstawową stawkę podatku PIT.
Wśród innych zapowiedzi zwraca uwagę rozszerzenie systemu opieki nad małymi dziećmi i cofnięcie niektórych zmian w systemie opieki socjalnej wprowadzonych przez rząd konserwatywnego premiera Davida Camerona, a zwłaszcza niepopularnego podatku od wolnego pokoju, który nałożono na mieszkańców lokali kwaterunkowych.

Sednem debaty jest tylko jedno pytanie i jeden wybór: - czy my, Szkoci mieszkający i pracujący w Szkocji, wierzymy, że to my sami powinniśmy podejmować najważniejsze decyzje o naszej przyszłości - powiedział Salmond z okazji opublikowania dokumentu.
- Nasza wizja niepodległości zakłada, że Szkocja odzyskałaby równoprawne miejsce w rodzinie narodów, niepodległość nie jest jednak dla nas celem samym w sobie, lecz sposobem zmiany Szkocji na lepsze - dodał premier.

18 września 2014 roku odbędzie się w Szkocji głosowanie powszechne. Szkoci mają odpowiedzieć na pytanie "Czy Szkocja powinna być niepodległym państwem?


IAR/BBC/iz
''