Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Paweł Kazimierski 26.11.2013

Uczelnie techniczne wciąż najbardziej popularne wsród studentów

Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczelnie techniczne są najbardziej obleganymi przez studentów. Już drugi rok z rzędu najchętniej wybieranym kierunkiem jest informatyka.
Uczelnie techniczne wciąż najbardziej popularne wsród studentówSpurkait/Wikimedia Commons/CC

Już drugi rok z rzędu informatyka okazuje się najchętniej wybieranym kierunkiem studiów. W zeszłym roku wybrało ją ponad 30 tys. kandydatów, w tym o tysiąc więcej (31 782 osób) - można wyczytać z wtorkowego komunikatu podanego przez ministerstwo.

Dalszy wzrost popularności zanotowały też inne kierunki ścisłe i techniczne, co jest m.in. efektem działań MNiSW ukierunkowanych na wspieranie kierunków studiów kluczowych dla rozwoju gospodarczego kraju. Wśród najbardziej obleganych kierunków znalazły się m.in. automatyka i robotyka, którą w tym roku wybrało ponad 17 tysięcy osób (w zeszłym roku 15815 kandydatów) oraz mechanika i budowa maszyn, na którą zdecydowało się ponad 18 tysięcy osób (w poprzednim – 17209 kandydatów). Na czwartej pozycji utrzymał się kierunek budownictwo. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się prawo (21787 kandydatów) i zarządzanie (21623 kandydatów).

W tym roku w pierwszej piątce najbardziej obleganych uczelni jest już pięć uczelni technicznych. Do grona najchętniej wybieranych szkół wyższych w Polsce awansowała Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Podobnie jak w ubiegłym roku  pierwsze cztery miejsca należą do politechnik: Warszawskiej, Gdańskiej, Poznańskiej i Łódzkiej. Politechnika Warszawska szósty rok z rzędu jest najbardziej obleganą uczelnią w kraju  – na jedno miejsce na studiach przypadało w tej uczelni 7,3 kandydata.

Uczelnie techniczne są najbardziej popularnym typem uczelni w Polsce (średnio 4,1 kandydata na miejsce). Drugie miejsce zajmują uczelnie rolnicze (3,5 kandydata na jedno miejsce), a trzecie uniwersytety (3 kandydatów na jedno miejsce).

Wśród uczelni niepublicznych największym zainteresowaniem kandydatów na studia stacjonarne cieszą się Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie (1872 kandydatów, najchętniej wybierana uczelnia niepubliczna także w ubiegłorocznej rekrutacji) oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, która zanotowała awans o dwa miejsca w górę w stosunku do roku poprzedniego (1513 kandydatów).

Łącznie w roku akademickim 2013/2014  na studia przyjęto 476 809 osób, w tym 366449 na uczelnie publiczne i 110360 osób na uczelnie niepubliczne.

pjk/nauka.gov.pl