Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 29.11.2013

Ponad 20 firm zainteresowanych likwidacją broni chemicznej Syrii

W ubiegłym tygodniu Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) wezwała prywatne firmy, by zaangażowały się w proces niszczenia syryjskiej broni chemicznej.

Chodzi o zniszczenie blisko 800 ton substancji chemicznych i 7,7 mln litrów płynnych odpadów chemicznych. W piątek mija termin zgłaszania tzw. deklaracji zainteresowania.
Według anonimowego źródła z otoczenia Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), zgłosiło się ponad 20 firm. Swój udział oficjalnie potwierdziła dotąd tylko jedna z nich, państwowa spółka z Finlandii Ekokem. - Wyraziliśmy zainteresowanie złożeniem oferty na część substancji chemicznych znajdujących się na liście obiektów przeznaczonych do zniszczenia, które są dość podobne do tego, z czym pracujemy na co dzień - powiedział szef spółki, Timo Piekkari.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Według anonimowego wysokiego rangą przedstawiciela OPCW ponad 700 ton substancji chemicznych zadeklarowanych przez syryjskie władze można zniszczyć w zwykłych obiektach komercyjnych. Najbardziej toksyczne i niebezpieczne środki z syryjskiego arsenału będą jednak musiały zostać zniszczone w bezpiecznym obiekcie, pod nadzorem samej OPCW. Organizacja rozważa możliwość zniszczenia najbardziej toksycznych elementów na morzu, z pokładu specjalnej jednostki albo platformy.
Przedstawiciel OPCW wskazał jednak, że zdecydowaną większość syryjskich zasobów stanowią tzw. prekursory, z których dopiero po połączeniu można uzyskać broń chemiczną. Jak podkreślił, jedynie ok. 20 ton to gotowa do użycia broń. W arsenale tym nie ma sarinu, choć są substancje umożliwiające jego uzyskanie.
Likwidacji syryjskiej broni na swoim terytorium odmówiła Albania, która w 2007 roku zniszczyła własny niewielki arsenał chemiczny, a także Belgia i Norwegia.
Wojna w Syrii
Od marca 2012 roku w Syrii trwa wojna domowa. Do tej pory zginęło ponad 115 tys. ludzi. Liczba uchodźców zbliża się do 3 milionów.
Sekretarz generalny ONZ poinformował 25 listopada, że ustalono datę konferencji w sprawie Syrii. Tak zwana Genewa 2 odbędzie się 22 stycznia. - Pojedziemy do Genewy z misją nadziei - powiedział Ban Ki Mun.

/
Homs. Fot. Bo yaser/Wikimedia Commons/CC
Pod koniec października Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) ogłosiła, że Syria zniszczyła wszystkie zadeklarowane obiekty służące do produkcji broni chemicznej i mieszania jej komponentów, co stanowi ważny etap programu całkowitego niszczenia tego arsenału. Zniszczenie tych obiektów oznacza, że Syria nie może już produkować broni chemicznej. Damaszek musi jednak jeszcze rozpocząć proces niszczenia już istniejącego arsenału.
Prezydent Syrii Baszar el-Assad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego w reakcji na atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia . Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przypisują odpowiedzialność za ten atak reżimowi Assada. Natomiast Damaszek wspierany przez Rosję utrzymuje, że była to prowokacja rebeliantów.
Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ Syria musi umożliwić zniszczenie jej broni chemicznej do połowy 2014 roku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''