Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Kazimierski 04.12.2013

Z przemocą seksualną należy walczyć !

Według danych podanych przez Światową organizację Zdrowia (WHO), blisko połowa aktów przemocy seksualnej w UE dokonywana jest na dziewczętach poniżej 16. roku życia. Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton informuje, że zjawisko to można ograniczyć, m.in. prowadząc rzetelną edukację seksualną.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlowimages/East News

Z okazji 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton wystosowała apel, mówiący o przemocy seksualnej oraz jak jak jej przeciwdziałać.

Potwierdza to doświadczenie Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton - jak wynika ze zgłoszeń młodych osób do telefonu zaufania, który prowadzi organizacja, przemoc seksualna wśród młodzieży jest zjawiskiem bardzo częstym. Występuje w wielu formach, m.in. gwałtu, molestowania, przemocy na randkach, braku akceptacji dla osobistych granic, żądania seksu w zamian za miłość lub przyjaźń. Dochodzi do niej najczęściej w relacjach intymnych - młode dziewczęta są szantażowane emocjonalnie przez swoich partnerów, zmuszane do współżycia.
Organizacje alarmują, że coraz powszechniejsze stają się nowe formy tego zjawiska, takie jak cyberprzemoc (przemoc w internecie) i seksting (przesyłanie sobie erotycznych zdjęć i filmów przez telefon).

- Przemoc seksualna wobec kobiet i dziewcząt to współcześnie jedno z najpoważniejszych naruszeń praw człowieka. Problem przemocy seksualnej dotykającej młodych ludzi jest niezwykle istotny ze względu na fakt, iż dochodzi do niej w szczególnym okresie ich życia. Doświadczenie przemocy seksualnej może mieć dramatyczny wpływ na młodą osobę nie tylko w momencie, w którym jej doświadcza. Może także wpłynąć na jej dalszy rozwój i utrudnić jej wejście w dorosłość - stwierdza organizacja w komunikacie, który dostępnym jest na jej stronie.

Organizacje podkreślają, że przemoc seksualna to zjawisko, które w dużej mierze można ograniczyć. Jednak trzeba podjąć odpowiednie działania.

Pierwszym i absolutnie podstawowym krokiem jest wprowadzenie rzetelnej edukacji seksualnej do szkół oraz dla młodzieży, która nie uczy się już w szkole.

- Jest to najważniejszy środek zapobiegawczy, chroniący młodzież przed przemocą seksualną, co pokazują wyniki licznych badań oraz rekomendacje międzynarodowych organizacji zajmujących się zdrowiem i prawami człowieka, takich jak WHO czy ONZ. Poprzez odpowiednią edukację przekazuje się rzetelną wiedzę na temat tego, czym jest przemoc, jak na nią reagować i jak stawiać granice - podkreślono w komunikacie.

Organizacje przekonują, że aby próbować wyeliminować przemoc seksualną, konieczne jest również zwalczanie szkodliwych mitów i stereotypów dotyczących płci, które pochwalają bądź przyzwalają na to zjawisko, a także promowanie pozytywnych wzorców relacji opartych na wzajemnym szacunku.

pk/pap/ponton.org.pl